Mieszkańcy Rządza pytali prezydenta Grudziądza o wzrost opłat za mieszkanie, drogi, komunikację miejską, budowę marketu, żłobki, wycinkę drzew (zdjęcia)

Pierwsze w tym roku spotkanie prezydenta Macieja Glamowskiego z mieszkańcami trwało trzy godziny. Przyszły na nie także osoby z innych dzielnic. Dominowało pytanie: dlaczego wzrosły czynsze i co władze miasta mogą zrobić, by koszty utrzymania nie rosły.

Maciej Glamowski: – W Grudziądzu koszty utrzymania nie są jeszcze tak wysokie jak w innych miejscowościach.

Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 20. Po przedstawieniu przez prezydenta Grudziądza sytuacji w mieście, prowadzonych inwestycji (także wykonanych i planowanych) mieszkańcy zadawali pytania. – Dlaczego spółki miejskie windują ceny, przez co grudziądzanie płacą za mieszkania coraz więcej? – padło takie pytanie i dyskusja na ten temat zajęła sporo czasu.

Z czego wynikają wyższe opłaty za ogrzewanie, bo ono stanowi lwią część comiesięcznych opłat. – Przede wszystkim z tego, że od 1 stycznia 2023 roku rząd wprowadził 23-procentowy VAT na ciepło systemowe, a do końca ubiegłego roku VAT był 5-procentowy – tłumaczył Maciej Glamowski. – Niestety, 8 lutego Sejm odrzucił senacką propozycję o przywrócenie 5-procentowego VAT-u. Powrót do stawki preferencyjnej, jak to jest praktykowane w krajach Unii Europejskiej, natychmiast obniżyłoby opłaty. Mitem jest, że to rzekomo pensje zarządu OPEC generują podwyżki. Tu akurat nastąpiły oszczędności, gdyż zamiast pięciu spółek OPEC-owskich mamy dziś trzy czyli o dwa zarządy i rady nadzorcze mniej.

Zarząd miasta i Rada Miejska apeluje do premiera RP, by przywrócić 5-procentowy VAT oraz pozostawienie samorządowi połowy opłaty za emisję dwutlenku węgla, na prowadzenie transformacji energetycznej i odchodzenie od spalania węgla. Ile OPEC zapłaci za emisję CO2 za 2022 rok? Prawie 40 milionów zł. pójdzie do budżetu państwa. – To są pieniądze z opłat wnoszonych przez grudziądzan. Przynajmniej połowa lub choćby część powinna zostać w Grudziądzu – uważa prezydent Maciej Glamowski. – To by też przełożyło się na obniżenie opłat, gdyż inwestycje OPEC w kotły na opał ekologiczny np. słomę, oznaczają mniejsze opłaty za emisję dwutlenku węgla.

Czy także spółki są winne, że inflacja wynosi dziś 17,2 procent? W 2022 roku była na poziomie 14,4 proc. a w 2021 r wyniosła 5,1 proc. gdy w 2020 była jeszcze niższa: 3,4 proc. i opłaty nie rosły. Jeśli od czerwca jednak wzrosną czynsze, bo tego się nie uniknie gdy jest inflacja, to „podskoczą” o 10 procent a nie o 17,2 – argumentował prezydent. – Nikt w miejskich spółkach nie chce tych podwyżek, ale funkcjonujemy w takich warunkach ekonomicznych, gospodarczych, które to wymuszają.

Przytoczył też liczby ilustrujące niebywały wzrost cen za energię: w 2020 płaciło się 210 zł za megawatogodzinę, w 2021 r. już 401,17 zł za megawatogodzinę a w 2022 r. aż 796,17 zł ! – Jak w tej sytuacji utrzymać niezmienione stawki opłat? Największe koszty w OPEC-u to są: opał – węgiel i opłaty za emisję CO2 – podkreślił Maciej Glamowski.

Kilka osób podawało przykłady wysokich czynszów w kamienicach MPGN-owskich.

– Akurat te rachunki znam i wyglądają one trochę inaczej – mówił prezydent. – A prawda jest taka, że trudno ogrzać stare budynki, wymagające termomodernizacji, która bywa niesamowicie droga, jeśli dom jest w dodatku zabytkiem. Powinniśmy szybko i niedrogo budować w Grudziądzu nowe mieszkania komunalne, tańsze w utrzymaniu. Jesteśmy do tego przygotowani, ale czekamy na pieniądze! Wciąż nie ma dla Polski pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, a gdyby były, już dawno ruszyłyby te i inne inwestycje.

Wkrótce o drogach, komunikacji MZK, remontach szkół i przedszkoli, zabytków, marketu. Te m.in. kwestie poruszali mieszkańcy Rządza.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Mieszkańcy Rządza pytali prezydenta Grudziądza o wzrost opłat za mieszkanie, drogi, komunikację miejską, budowę marketu, żłobki, wycinkę drzew (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu