Na sesji nadzwyczajnej radni dyskutowali ponad 3 godziny. Przegłosowali zmiany w budżecie miasta: wsparcie dla spółek sportowych, basenu, remontów szkół i dróg

1 milion dla Olimpii, 2 miliony dla GKM-u i pół miliona dla Geotermii – grudziądzkie spółki miejskie dokapitalizowane. Można też remontować szkoły i ulice.

Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski: – Sesja nadzwyczajna była konieczna, gdyż dopiero teraz znamy wyniki Olimpii i GKM-u po sezonie i można było określić skalę dofinansowania.

Na sesji nadzwyczajnej 26 lipca grudziądzcy radni dyskutowali ponad trzy godziny, by w końcu przegłosować ważne decyzje dotyczące zmian w budżecie miasta.

– Dobrze się stało, że radni większością głosów zdecydowali, by przeznaczyć  w sumie 4 miliony 735 tys. zł.  na bardzo ważne zadania jak modernizacja ogrodzenia w SP nr 11 czy termomodernizacja SP nr 17. Dokapitalizujemy dzięki tej decyzji 1 milionem zł. Olimpię Grudziądz SA, 2 milionami GKM Grudziądz SA a pół miliona zł. otrzyma Geotermia SA, by mogła pokryć koszty funkcjonowania Basenu Nadwiślańskiego przy ul. Kalinkowej – podsumowuje obrady Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Dzisiejsza decyzja radnych Rady Miejskiej otworzy też możliwość modernizacji ulic Sikorskiego i Polskich Skrzydeł.

Decyzje nie zapadły od razu. Zawłaszcza sprawa dokapitalizowania spółek miejskich wzbudziła dyskusję, mimo że w poniedziałek radni analizowali  problem podczas posiedzenia komisji sportu i komisji budżetu Rady Miejskiej.

Prezes Olimpii Grudziądz SA Tomasz Asensky poinformował, że na nowy sezon, po awansie drużyny do II ligi,  potrzeba będzie przynajmniej 1 mln 800 tys. zł. – Bez tych 800 tys. zł. Olimpia nie przetrwa, bo straci płynność finansową – tłumaczył. – Oczywiście mamy wpływy z biletów, karnetów, sklepiku, reklam. Cały czas zabiegamy o nowych sponsorów, ale koszty wzrosną nam o około 10 procent m.in. dlatego, że wzrosło najniższe wynagrodzenie. Budżet Olimpii w sezonie sięgnie 4 mln 400 tys. zł. Po awansie do II ligi obserwujemy wzrost zainteresowania sponsorów. Aktywny jest Klub Biznesu Olimpii. Podpisujemy więcej umów ze sponsorami i oby ta tendencja się utrzymała.

Niemniej Tomasz Asensky zaznaczył, że jeśli zabraknie w budżecie klubu tych 800 tys. zł. to złoży rezygnację z funkcji.   

Prezes GKM Grudziądz SA Marcin Murawski też przedstawił sytuację finansową klubu. – Już 9. rok utrzymujemy się w PGE Ekstralidze, co nie jest proste. Przed sezonem też uważałem, że powalczymy o play off i medale, jednak musieliśmy dołożyć starań, by utrzymać się w elicie żużlowej. Budżet na ten sezon sięgnie 15,5 miliona zł. co oznacza, że mamy jeden z najniższych budżetów w PGE Ekstralidze – wyjaśniał prezes GKM-u.  

Zwłaszcza Olimpii potrzebny jest sponsor strategiczny, który np. wejdzie w nazwę klubu. – Takie starania są czynione. Ile razy rozmawiam z firmą budującą elektrownię gazowo-parową, zawsze przypominam o potrzebie wsparcia klubu piłkarskiego a także innych klubów – mówił prezydent Maciej Glamowski. – Zabieganie o sponsora tytularnego może przynieść efekty. Przewodniczący komisji sportu RM mówi, że nadzieja jest. Na dziś samorząd powinien wspierać obie spółki sportowe. Liczę też, że podobnie jak w innych klubach w Polsce, także grudziądzkie otrzymają wsparcie spółek Skarbu Państwa, które mają ogromne fundusze na sport.

 

Łukasz Kowarowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Grudziądzu twierdził, że Olimpii i GKM-owi trzeba pomóc, gdyż grudziądzanie chcą chodzić na mecze piłkarskie i żużlowe na dobrym poziomie sportowym. – Może nie teraz, ale w nowej kadencji słuszne byłoby zrobić referendum wśród mieszkańców i zapytać ich czy chcą mieć w Grudziądzu te kluby sportowe na możliwie wysokim poziomie – dodał przewodniczący RM Łukasz Kowarowski.

BASEN NADWIŚLAŃSKI przy ul. Kalinkowej ma działać przynajmniej do czasu powstania nowoczesnej pływalni przy szkole na Strzemięcinie. Powtórzył to po raz kolejny prezydent Maciej Glamowski. – Dlatego dokapitalizujemy Geotermię, by mogła utrzymać basen przy ul. Kalinkowej. Tymczasem najszybciej jak można zabiegamy o środki na budowę basenu na Strzemięcinie, gdyż w przetargu okazało się, że najtańsza oferta przekraczała budżet na ten cel o 8 milionów zł. Ta budowa jest dla nas priorytetem – zaznaczył prezydent. – Musimy zdobyć środki na budowę basenu, żeby ta inwestycja rozpoczęła się jeszcze w tym roku. Sam regularnie proszę o dofinansowanie z funduszy marszałka i wojewody. Walczymy o pieniądze z kilku alternatywnych źródeł. Mieliśmy na basen na Strzemięcinie 28 milionów zł. Budowa kosztować będzie około 40 milionów zł. W pierwszej połowie sierpnia rozstrzygniemy nowy przetarg. Może być zawarta umowa warunkowa, że inwestycja ruszy gdy otrzymamy pieniądze. Walczymy też o pieniądze z programu Polski Ład. Składamy wniosek o 30 milionów zł. Potrzebujemy nowej, nowoczesnej pływalni. Spodziewam się, że wszyscy radni będą wspierać tę inwestycję.

Dzięki zmianom w budżecie miejskim nowe ogrodzenie zyska Szkoła Podstawowa nr 11, termomodernizację przejdzie SP nr 17 oraz wyremontowane zostaną odcinki ulic: gen. Sikorskiego (od ul. Sienkiewicza do Piłsudskiego) oraz Polskich Skrzydeł (od ul. Warszawskiej do J. Kustronia).      

Radni większością głosów przyjęli zmiany w budżecie.       

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Na sesji nadzwyczajnej radni dyskutowali ponad 3 godziny. Przegłosowali zmiany w budżecie miasta: wsparcie dla spółek sportowych, basenu, remontów szkół i dróg

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu