Nowe parkingi powstaną w centrum Grudziądza: przy łączniku ul. Kwiatowej z Toruńską i na placu po siedzibie MPGN. Będą ekologiczne i ładne

– Przybędzie w centrum całkiem sporo miejsc parkingowych – zapowiada prezydent Grudziądza Maciej Glamowski. – Znaleźliśmy sposób na wygospodarowanie nowych parkingów. Są place, gdzie mogą powstać. Ponadto przebudowane będą parkingi przy ul. Sienkiewicza, Rapackiego i Portowej.

Temat wywołał na sesji Rady Miejskiej radny Krzysztof Pokora (Koalicja Obywatelska), zaniepokojony perspektywą zmniejszenia ilości miejsc parkingowych przy ul. Sienkiewicza. – Nowy operator przebuduje parking przy ul. Sienkiewicza i zredukuje ilość miejsc – sygnalizował radny. – Czy można wpłynąć na niego, by tego nie robił, bo w centrum Grudziądza i tak są duże problemy ze znalezieniem miejsca do zaparkowania samochodu.

Sprawę wyjaśniał Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza: – Przebudowa parkingu, to w ramach kontraktu obowiązek dla operatora. Stan parkingu przy ul. Sienkiewicza nie jest dobry. To zabetonowane klepisko. Takich parkingów już dziś nie ma a dyrektywy Unii Europejskiej są takie, aby iść w kierunku odbetonowywania, żeby ziemia mogła wchłaniać wodę. Zwykle ten parking i tak nie jest zajęty w stu procentach.

Parking przy ul. Sienkiewicza powstał przed kilku dekadami, zgodnie z ówczesnymi technologiami. Miejsca postojowe są już bardzo wyeksploatowane. Płyta parkingowa nie przepuszcza wody co znacznie obciąża kolektory deszczowe.

Na jakim etapie są plany modernizacji parkingu przy ul. Sienkiewicza? – Przede wszystkim musi być wykonana dokumentacja projektowa a następnie przebudowa parkingu. Chcemy odbetonować tę część Starówki. Powstaną tu estetyczne miejsca parkingowe, drogi manewrowe, miejsca dla rowerów a także zieleń – objaśnia Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Inwestycja musi spełniać wymogi unijne, powinna zachować normatywne wielkości. Na parkingu przy ul. Sienkiewicza będzie nieco mniej miejsc postojowych niż teraz, ale będzie to parking funkcjonalny, spełniający współczesne wymogi. Zorganizowane zostaną również miejsca do postoju taksówek.

Pojawią się całkiem nowe parkingi w centrum Grudziądza. Gdzie?

  1. Przy łączniku ul. Kwiatowej z Toruńską.

Powstające parkingi będą estetyczne, ekologiczne i praktyczne. – Planujemy parking w rejonie łącznika ulicy Kwiatowej z Toruńską – informuje prezydent Maciej Glamowski . – Przewidujemy realizację jeszcze w tym roku. Może dokończenie tego zadania nastąpi w 2024 roku. Lada dzień rozpisany zostanie przetarg na budowę łącznika ul. Toruńskiej z Kwiatową, gdzie także będą zlokalizowane miejsca postojowe.

2. Przy ul. Rapackiego (w pobliżu Olimpii).

Już wiadomo, że miasto planuje przebudowę parkingu przy ulicy Rapackiego (przy Olimpii).

  • 3. Na terenie po poprzedniej siedzibie MPGN                                                    

– W obrębie Starówki wygospodarujemy także znakomite miejsce na parking – udostępniając plac po Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Nieruchomościami – informuje prezydent Glamowski. – Wyburzy się może ze dwa garaże MPGN-owskie. Wjazd byłby od strony Kosynierów Gdyńskich, na wysokości placu zabaw. Właśnie modernizacja ulicy Kosynierów Gdyńskich ułatwi dojazd na ten teren postojowy.   

 – Ponadto teren w kształcie trójkąta przy ulicy Portowej również zostanie przebudowany w taki sposób, aby zadowolić kierowców chcących parkować samochody w tym miejscu – dodaje prezydent Maciej Glamowski.    

FOT. MARYLA RZESZUT

W Grudziądzu powstają nowe parkingi, jak ten przy ul. Szpitalnej, ale w centrum Grudziądza miejsc do parkowania wciąż jest za mało…

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Nowe parkingi powstaną w centrum Grudziądza: przy łączniku ul. Kwiatowej z Toruńską i na placu po siedzibie MPGN. Będą ekologiczne i ładne

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu