Nowe, wyższe taryfy ciepła w OPEC-u Grudziądz. Będzie drożej o 16,9 procent. Od 25 sierpnia

Tego należało się spodziewać. Spółka OPEC Grudziądz wprowadzi do stosowania nową, wyższą taryfę opłat za ciepło. Dla odbiorców podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Od kiedy? Już od 25 sierpnia 2022 roku.

OPEC Grudziądz podnosi opłaty za ciepło, co i tak nie zrekompensuje w pełni ponoszonych przez firmę kosztów.

Ceny wynikające z taryfy dla odbiorców podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej, zatwierdzonej przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, wzrosną średnio o 16,9 procent względem aktualnie stosowanych cen.

Dlaczego? Jak tłumaczą w spółce OPEC, na taki wzrost cen ciepła systemowego składają się przede wszystkim drastycznie rosnące ceny węgla i wysokie koszty zakupu uprawnień do emisji CO2. Duże znaczenie mają też wzrastające koszty materiałów, usług, remontów oraz wysokie stopy procentowe od zaciągniętych kredytów na cele inwestycyjne. W tej sytuacji nie było możliwe dalsze utrzymanie obecnej ceny ciepła bez zagrożenia stabilności Spółki, a tym samym bezpieczeństwa dostaw ciepła. Zatwierdzona aktualnie przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki taryfa i tak nie rekompensuje spółce OPEC w pełni ponoszonych kosztów bieżącej działalności, nie mówiąc już o planowanych inwestycjach związanych z transformacją energetyczną.

Ile, przykładowo, mieszkańcy będą płacić za ciepło?

Ilustruje to symulacja średniego miesięcznego wzrostu kosztów ciepła dla przeciętnego grudziądzkiego mieszkania. Przy utrzymaniu stawki 5 procent VAT miesięczne koszty ciepła wzrosną odpowiednio o:

  1. Mieszkanie o powierzchni 36 m2 – podwyżka 21,23 zł brutto
  2. Mieszkanie o powierzchni 48 m2 – podwyżka 28,31 zł brutto
  3. Mieszkanie o powierzchni 70 m2 – podwyżka 41,29 zł brutto

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Nowe, wyższe taryfy ciepła w OPEC-u Grudziądz. Będzie drożej o 16,9 procent. Od 25 sierpnia

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu