Pierwszy w Grudziądzu tramwaj-Moderus Beta na nocnych testach, na pętli w Tarpnie (zdjęcia, wideo)

Serię testów najnowszy w Grudziądzu tramwaj z częścią niskopodłogową – Moderus Beta przeszedł na pętli w Tarpnie. Wykonała je ekipa Instytutu Pojazdów Szynowych Tabor z Poznania. Pomiary rozpoczęła wczoraj około godz. 23.00 a skończyła dziś, około pierwszej w nocy…

Najnowszy tramwaj w Grudziądzu – Moderus Beta już jeździł na trasie – na razie testowo! FOT MARYLA RZESZUT
Podczas jazdy testowej ekipa z Instytutu Pojazdów Szynowych Tabor w Poznaniu badała m.in. pole elektromagnetyczne emitowane przez tramwaj Moderus Beta.

– Sprawdzamy, jakie pole elektromagnetyczne emituje tramwaj. Wykonujemy szczegółowe pomiary. Wcześniej odbyły się badania poziomu hałasu , jaki emituje tramwaj, natężenia światła czy nacisku kół na szyny – wyjaśniali specjaliści z Instytutu Pojazdów Szynowych Tabor z Poznania. – Kontrolowana była też  prawidłowość hamowania i wiele innych parametrów. Wyniki badań przedstawimy producentowi – Modertransowi Poznań, który nie ma swojego laboratorium, oraz nadzorowi. Takie testy powinny być obiektywne i niezależne, producent ich dla siebie nie może wykonywać. Tak szczegółowe testy przeprowadza się w trosce o bezpieczeństwo pasażerów, którzy będą tym tramwajem jeździć. Każdy nowy tramwaj przechodzi takie testy. A model – Moderus Beta, który już ma Grudziądz, był wcześniej produkowany, ale dokładnie ten jest bardzo nowoczesną wersją, wyposażony zgodnie z wymogami kupującego.  

Specjaliści z Instytutu Pojazdów Szynowych Tabor wykonywali precyzyjne pomiary. Tramwaj jeździł seriami – w jedną i drugą stronę, a urządzenia w tym czasie rejestrowały uzyskane parametry.

Na pętli w Tarpnie ekipa IPS Tabor rozstawiła urządzenia badawcze późnym wieczorem, kiedy ruch pojazdów praktycznie zaniknął i można było bezpiecznie przeprowadzić testy.

Tramwaj Moderus Beta – trzyczłonowy, z niskopodłogową środkową częścią, prezentuje się znakomicie. Biletomaty są przygotowane do użytku, klimatyzacja działa bez zarzutu, cicho.

Kabina motorniczego – supernowoczesna. Komfortowo wchodzi się do środkowej, niskopodłogowej części, gdzie jest miejsce na wózki. Moderus Beta jest naprawdę ładny i bardzo przyjemnie będzie się nim jeździło.

Część niskopodłogowa tramwaju (środkowa), do której osoba niepełnosprawna czy mama z wózkiem może wejść bez żadnych problemów.

Najnowszy, grudziądzki tramwaj ma na razie tymczasową homologację, uprawniającą do jazdy testowej po torowisku. Przechodzi teraz homologację szczegółową. Kiedy pasażerowie w Grudziądzu nim pojadą?

Jeszcze trzeba uzbroić się w cierpliwość. Na pewno wówczas, gdy linia tramwajowa nr 2 będzie już oddana do użytku po modernizacji. A roboty przyspieszyły i nie jest to tak odległy czas.

TEKST, WIDEO I FOT. MARYLA RZESZUT

Z części niskopodłogowej tramwaju schodkami można przejść do pozostałych wagonów.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Pierwszy w Grudziądzu tramwaj-Moderus Beta na nocnych testach, na pętli w Tarpnie (zdjęcia, wideo)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu