Ogólnodostępny sad owocowy wyrośnie przy parkingu leśnym nieopodal ronda Popiełuszki w Grudziądzu. 100 tys. zł. na drugi etap projektu

Coraz atrakcyjniej jest przy parkingu koło ronda ks. Jerzego Popiełuszki. W 2022 roku miasto wydało 240 tys. zł. na zagospodarowanie tego terenu a w tym roku przeznacza 100 tys. zł. m.in. na monitoring, oświetlenie i posadzenie drzew owocowych.

Co zaplanowano w tym roku? Zainstalowanie monitoringu i oświetlenia tego terenu. Poza tym, co grudziądzan na pewno zainteresuje, powstanie tu sad owocowy otwarty dla mieszkańców.

– Planowane są nasadzenia starych odmian rodzimych drzew i krzewów jak jabłonie, grusze i śliwy – informuje Mateusz Cieślakiewicz, leśniczy Lasów Komunalnych. – Ta koncepcja zakłada zwiększenie na tym terenie bioróżnorodności i stworzenie miejsca przyjaznego ptakom, drobnym ssakom i owadom. Powstaną więc poidła dla ptaków, duży hotel dla owadów i budki dla jeży.

Rozmieszczone zostaną tabliczki z kodami QR, które będą częścią audio przewodnika opisującego otaczającą przyrodę. Całość projektu przygotowało Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu.

W 2022  roku wykonano pierwszy etap zagospodarowania tego terenu przy parkingu leśnym w sąsiedztwie ronda im. ks. Jerzego Popiełuszki.

–  Pojawiły się nowe miejsca postojowe dla samochodów i drewniana, duża wiata z ławostołami. Można tu się zatrzymać i odpocząć. Są bowiem nowe ławki, leżaki i stoliki – przypomina Mateusz Cieślakiewicz, leśniczy Lasów Komunalnych. – Powstało nowe ogrodzenie wokół  parkingu leśnego. Ustawione są nowe, drewniane kosze na śmieci.

Nie tylko młodych mieszkańców Grudziądza, ale dorosłych i turystów zainteresują zainstalowane tu tematyczne tablice informacyjne i gry edukacyjne: „Budowa Lasu”, „Szanuj las”, „Gospodarka leśna”, „Zasady poruszania się w lesie”, „Jak leśnicy chronią  i pielęgnują las”, „Od nasionka do drzewa”, „Prace związane z gospodarką leśną”.

(marz)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Ogólnodostępny sad owocowy wyrośnie przy parkingu leśnym nieopodal ronda Popiełuszki w Grudziądzu. 100 tys. zł. na drugi etap projektu

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu