Otwarta droga do budowy slipu nad Wisłą i remontu ul. Dywizjonu 303 w Grudziądzu. Miasto znalazło dodatkowe pieniądze

Na sesji Rady Miejskiej (28 września) radni przegłosowali zmiany w budżecie, które pozwolą wyremontować ul. Dywizjonu 303 i wybudować slip na nabrzeżu Wisły. Rozpoczęcie dwóch pilnych inwestycji miejskich będzie możliwe dzięki uchwale, którą poparło 13 radnych a 6 było przeciw.

Na sali obrad podczas sesji 28 września obecnych było 19 radnych.

Ulica Dywizjonu 303 musi być wyremontowana do maja 2023 roku

Trzeba było koniecznie pozyskać dodatkowe pieniądze na obiecaną mieszkańcom modernizację ulicy Dywizjonu 303.

– Jutro będziemy mogli podpisać umowę z wykonawca i prace ruszą – mówił z ulgą Łukasz Kowarowski, (Sojusz Obywatelski Grudziądz), przewodniczący Rady Miejskiej w Grudziądzu. – Mieszkańcy Lotniska nie mogą się doczekać tego remontu. Dwa przetargi były unieważnione, gdyż po otwarciu ofert okazało się, iż najniższa zaproponowana kwota przewyższała możliwości budżetowe miasta. Stąd decyzja, by znaleźć środki własne na ten cel. Termin wykonania jest niezmienny: 31 maja 2023 rok!

Łukasz Kowarowski (SOG), przewodniczący Rady Miejskiej w Grudziądzu (drugi od lewej): – Obiecaliśmy mieszkańcom, że remont ul. Dywizjonu 303 zostanie wykonany.

Marszałek dołoży 323 tys. zł. do budowy slipu na nabrzeżu Wisły

Korekta budżetu przyjęta przez radnych umożliwi również sfinalizowanie przetargu na budowę slipu do bezpiecznego wodowania łodzi. Tu także brakowało funduszy: 323 tys. zł.

– Mamy zapewnienie marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, że wesprze finansowo ten projekt – informuje Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Na najbliższym sejmiku w październiku ma zapaść decyzja. Trzeba dołożyć ponad 320 tysięcy zł. aby podpisać umowę z wykonawcą. Aktualnie mamy niski stan wody w Wiśle więc wiele prac budowlanych mogłaby być wykonana jeszcze w tym roku. To bardzo potrzebna inwestycja przede wszystkim z punktu widzenia bezpieczeństwa. Korzystać będą ze slipu m.in. służby ratownicze straży pożarnej i policji. Mieliśmy w tym sezonie dwa utonięcia w Wiśle. Slip jest nieodzowny. Przyda się bardzo także wędkarzom. Miasto robi wszystko, aby realizować cały, ambitny program inwestycyjny mimo ekstremalnie trudnej sytuacji geopolitycznej w naszym kraju.

Michał Czepek, dyrektor wydziału kultury i sportu Urzędu Miejskiego objaśniał: – Marszałek potwierdził, że znajdzie te pieniądze dla Grudziądza. Jeśli sejmik nam je da, to kwota musi być spożytkowana jeszcze w tym roku. Jeśli nie skonsumujemy ich do końca grudnia to przekazanie pieniędzy nastąpi w 2023 roku.

Wszystko jednak wskazuje na to, że Grudziądz zdąży wybudować slip w wyznaczonym czasie. Marek Iwiński, dyrektor wydziału inwestycji i zamówień publicznych Ratusza przedstawił sytuację: – Po 14 dniach od otrzymania pieniędzy powinniśmy mieć wykonawcę, który musi w szybkim tempie wykonać slip i do stycznia zakończyć inwestycję. Większość robót można wykonać w tym roku ze względu na niski stan wody. Całość płatności jest w przyszłym roku.

Tekst i fot. Maryla Rzeszut

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Otwarta droga do budowy slipu nad Wisłą i remontu ul. Dywizjonu 303 w Grudziądzu. Miasto znalazło dodatkowe pieniądze

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu