Palacze! „Kurzycie” papierosy na przystankach autobusowych i tramwajowych, plażach czy w szkołach? Za to grozi mandat do 500 zł!

Na terenie Grudziądza zostały wyznaczone miejsca objęte zakazem palenia czyli strefy wolne od dymu tytoniowego. Obejmują one m.in. plaże i przystanki.

To już nie przelewki! Straż Miejska przypomina: w Polsce wyznaczone zostały miejsca gdzie występuje całkowity zakaz palenia papierosów, nowatorskich wyrobów tytoniowych i papierosów elektronicznych.

Jakie to miejsca, w których zakaz obowiązuje?

W Polsce obowiązuje Ustawa o ochronie zdrowia, która zabrania palenia wyrobów tytoniowych, w tym nowatorskich wyrobów tytoniowych oraz używania papierosów na terenie zakładów opieki zdrowotnej i innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,

  • na terenie przedszkoli, szkół i innych jednostek systemu oświaty oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej,
  • na terenie uczelni,
  • w pomieszczeniach zakładów pracy, innych niż wymienione w pkt. 1 i 2,
  • w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,
  • w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,
  • w środkach pasażerskiego transportu publicznego i w obiektach służących obsłudze podróżnych,
  • na przystankach komunikacji publicznej,
  • w pomieszczeniach obiektów sportowych,
  • w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,
  • w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.

Ponadto na terenie Grudziądza ustalone zostały strefy wolne od dymu tytoniowego obejmujące teren kąpielisk, plaże i tereny zielone z całą infrastrukturą (ławki, pomosty) służące do wypoczynku i rekreacji. Należą do nich:

a)      plaża miejska przy ulicy Zaleśnej 1 na całym terenie;

b)      plaża „dzika” przy ulicy Jeziornej 1 na terenie ogrodzonym płotem;

c)      plaża Tarpno przy ulicy Jaśminowej na terenie ogrodzonym ogrodzeniem drewnianym.

Właściciel lub zarządzający obiektem lub ośrodkiem transportu gdzie wskazany zakaz obowiązuje zobligowany jest umieścić w widocznych miejscach oznaczenia słowne i graficzne o zakazie palenia.

Na terenie miasta za strefę wolną od dymu tytoniowego uznaje się również:

a)      przystanek tramwajowy z wydzielonym peronem na całej długości i szerokości peronu;

b)      przystanek autobusowy i tramwajowy obejmujący 5 metrów w każdą ze stron liczonych od słupka przystankowego. W przypadku usytuowania na takim przystanku wiaty – jej wnętrze oraz 5 metrów w każdą ze stron.  

W przepisach zostały jasno określone miejsca w których obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych, w tym na okolicznych plażach gdzie  spędzamy bardzo dużo czasu.

Osoby palące nie stosujące się do przyjętych wymagań muszą liczyć się z konsekwencjami. Ten, kto wbrew przepisom prawnym pali wyroby tytoniowe, nowatorskie wyroby tytoniowe lub papierosy elektroniczne podlega karze grzywny do 500 zł. Natomiast jeśli właściciel bądź zarządca nieruchomości nie umieszcza informacji o zakazie palenia, podlega karze grzywny do 2000 zł.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Zakaz palenia w wielu miejscach publicznych i placówkach ochrony zdrowia oraz oświatowych obowiązuje w całej Polsce, także w Warszawie.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Palacze! „Kurzycie” papierosy na przystankach autobusowych i tramwajowych, plażach czy w szkołach? Za to grozi mandat do 500 zł!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu