Idea miast partnerskich od początku miała na celu wymianę kulturową, gospodarczą oraz informacyjną. Miasto Grudziądz zawsze ceniło taką współpracę, dlatego przez lata władze miasta nawiązały współpracę z kilkoma miastami rozrzuconymi po całym świecie. Przedstawiamy 3 miasta, z którymi Grudziądz ma umowy partnerskie.
Na czym polega idea miast partnerskich?
Pomysł powstał w 1947 roku. Jego celem było szerzenie międzynarodowej współpracy, niezależnie od granic państwowych. Pierwszymi miastami partnerskimi został niemiecki Ludwigsburg i francuski Montbéliard. Obecnie większość miast ma swoich partnerów rozsianych na całym świecie – wiele miast ma kilka „bliźniaczych miast”. Dzielą się one wiedzą, doświadczeniem w rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów i współpracują na wielu płaszczyznach. Zazwyczaj oznacza to też wymiany studenckie albo staże różnego rodzaju specjalistów w poszczególnych miastach.
Żeby doszło do takiego partnerstwa, konieczne jest podpisanie obustronnie odpowiedniego dokumentu o partnerstwie. Zazwyczaj wiąże się to też z wizytą prezydenta danego miasta w mieście bliźniaczym, jak i rewizytą.
Bliźniacze miasto u naszego niemieckiego sąsiada
Gütersloh to pierwsze miasto, z jakim Grudziądz nawiązał współpracę partnerską. Leży w zachodnich Niemczech, w regionie Nadrenia Północna-Westfalia i posiada prawie 100 000 mieszkańców. Jest to ładne miasto o typowo bawarskiej zabudowie, które na pewno warto odwiedzić.
Nawiązanie relacji pomiędzy niemieckim miastem a Grudziądzem zaczęło się we wrześniu 1989 roku. Współpraca miała wtedy wiele różnych płaszczyzn – i jest tak do dzisiaj. Przede wszystkim od wielu dekad odbywają się wymiany uczniów pomiędzy miastami. Młodzi uczniowie i studenci z Niemiec przyjeżdżają do Grudziądza poznać nasz kraj i kulturę, a w zamian młodzi mieszkańcy naszego miasta odwiedzają Gütersloh.
Współpraca ma też charakter medyczny. Przedstawiciele obydwu środowisk lekarskich utrzymują pomiędzy sobą kontakty. Dodatkowo niemieckie miasto podarowało grudziądzkiemu szpitalowi sprzęt medyczny wysokiej klasy. Współpraca ma też jednak charakter kulturalny, sportowy i gospodarczy. Przykłady? Przedstawiciele naszego miasta brali na przykład udział w Wystawie Gospodarczej GüWa’97 oraz GüWa’99 w Gütersloh. Podczas letnich koncertów miasto odwiedza z kolei niemiecki Młodzieżowy Korpus Muzyczny Avenwedde z Gütersloh. Owocna współpraca jest co dekadę obchodzona w formie bogatego kalendarza imprez.
Współpraca z miastem Falun w Szwecji
To drugie z naszych miast partnerskich, z którym zaczęliśmy współpracę w maju 1991 roku. Miasto leży w środkowej Szwecji. Jest to miasto górnicze, które słynie przede wszystkim z wielkiej góry rudy miedzianej, która znalazła się nawet na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dodatkowo w Falun odbywają się Mistrzostwa Narciarskie w skokach, narciarstwie alpejskim i biegowym.
Stosunki partnerskie tutaj również oznaczają wymianę młodzieży, ale też kontakty administracji samorządowej. Dzięki kontaktom z miastem partnerskim współpracują ze sobą również służby bezpieczeństwa publicznego, które wymieniają się wiedzą i doświadczeniami. Oczywiście nie mogło też zabraknąć płaszczyzny kulturalnej i sportowej. Grudziądz podarował na przykład Falun pamiątkowy obelisk z postacią narciarza, który został odsłonięty podczas Narciarskich Mistrzostw świata w Falun w 1993 roku.
Ciekawostką jest, że to miasto również ma stosunki partnerskie z Gütersloh.
Azjatyckie miasto bliźniacze Grudziądza
Europa to nie jedyne źródło miast partnerskich dla Grudziądza. Trzecim takim miastem jest chińskie Nanning. Tutaj współpraca rozpoczęła się w październiku 2011 roku. Nanning nazywane jest „Zielonym Miastem”, ponieważ może pochwalić się dużą ilością tropikalnej zieleni. To duże miasto, które liczy sobie ponad 6 milionów mieszkańców. Jest to bardzo ważny partner, który może pochwalić się licznymi uniwersytetami i fabrykami przemysłu spożywczego i farmaceutycznego.
W ramach współpracy niektórzy chińscy lekarze odbywają na przykład staże w grudziądzkim szpitalu. Podpisana umowa ma również na celu przyciągnięcie chińskich inwestorów do Grudziądza. Nasze miasta współpracują też na płaszczyźnie sportowej, kulturowej, administracyjnej. Jest to ważny partner, który może z czasem oznaczać dla Grudziądza duży rozwój gospodarczy.
W ostatnich latach Grudziądz podpisał też umowy partnerskie z miastami Czerniachowsk w Rosji i Newry w Irlandii – chociaż na razie współpraca z tymi miastami nie wyszła poza podpisane kontrakty, to w przyszłości może się to zmienić.
(TEKST NADESŁANY)