Prawie 744 mln zł to dochód w budżecie Grudziądza na 2023 rok. Jest realny, mimo presji inflacyjnej

Jaki będzie budżet Grudziądza na 2023 rok przedstawił dziś Maciej Glamowski, prezydent miasta: – Dochody wyniosą 743 803 778,48 zł a wydatki 721 994 106,48 zł. Mamy nadwyżkę operacyjną 22 089 959 zł. Jest to budżet proinwestycyjny. Ambitny i trudny, ale realny.

Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza: –  Żyjemy naprawdę w dynamicznych, nieprzewidywalnych i niestabilnych czasach.

Przyjrzyjmy się liczbom. W puli dochodów miasta dochody bieżące to 627 627 680,48 zł a majątkowe 116 176 098 zł.

W wydatkach – bieżące to 605 537 721, 48 zł a majątkowe 116 456 385 zł.

Jaki jest udział w podatkach budżetu państwa?

– Maleje podatek dochodowy od osób fizycznych. Jeszcze w 2020 roku wynosił 101 938 450 a w 2021 roku 113 450 905. Przewidywany dochód z tego podatku w 2023 roku będzie niższy, bo 92 070 461 – objaśniał Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

Wydatki majątkowe (związane z inwestycjami) opiewają na ponad 116 milionów złotych. Na podobnym poziomie kształtują się dochody majątkowe. Skoro poziom dochodów i wydatków bieżących także jest zrównoważony (po ponad 600 milionów złotych), projekt budżetu dla miasta Grudziądza trzeba uznać za zbilansowany.

Skarbnik miasta Tomasz Szczechowski (z lewej) i prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

– Dziękuję wszystkim pracownikom urzędu i jednostek podległych za wkład pracy w konstrukcję tego budżetu – podkreśla Tomasz Szczechowski, skarbnik miasta. – Warunki planowania są niesprzyjające. Sfera wydatkowa poddana jest ogromnej presji inflacyjnej. Ponadto sfera dochodowa jest niższa w roku obecnym.

– Żyjemy naprawdę w dynamicznych, nieprzewidywalnych i niestabilnych czasach – przypomina Maciej Glamowski. – Trudno jest przewidywać wydatki finansowe, bo ceny rosną. Nikt nie wie na pewno, w jakich warunkach będziemy realizować nasz budżet. Jednak przygotowaliśmy taki, który można wykonać.

Budżet, jaki przedstawiony zostanie grudziądzkim radnym na sesji jest bardzo ambitny, ale realny. Skarbnik miasta Tomasz Szczechowski przyznał: – Wykonanie budżetu opiewającego na prawie 744 mln zł będzie trudne ze względu na warunki, w jakich przyjdzie go realizować. Trzeba się liczyć z tym, że w trakcie roku 2023 będą nanoszone zmiany w budżecie miasta.

W sferze inwestycji zaplanowano na 2023 rok bardzo dużo remontów dróg. Niektórzy grudziądzanie będą narzekać na „rozkopane miasto”, ale chyba tylko ci, których modernizacja ulicy nie dotyczy. – Na moich spotkaniach z mieszkańcami problem remontów dróg w Grudziądzu należał do pierwszoplanowych. Remontujemy już teraz bardzo dużo ulic, ale okazuje się, że wciąż za mało – mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Mieszkańcy domagają się przebudowy zaniedbanych dróg lub budowy nowych. Robimy co jest możliwe, starając się nieustannie o środki zewnętrzne, żeby nie obciążać wszystkimi zadaniami budżetu miasta.    

Projekt uchwały w sprawie przyjęcia budżetu na 2023 rok przedstawiony zostanie na obradach Rady Miejskiej. Sesja budżetowa zaplanowana jest na 21 grudnia.

(marz)

FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Prawie 744 mln zł to dochód w budżecie Grudziądza na 2023 rok. Jest realny, mimo presji inflacyjnej

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu