Rada Miejska w Grudziądzu pracowała w ostatnim dniu wakacji. Zagwarantowała dziś w budżecie pieniądze na dodatki węglowe dla mieszkańców i motywacyjne dla nauczycieli  

Grudziądzcy radni obradowali dziś na sesji w Ratuszu. W ostatnim dniu wakacji Rada Miejska przyjęła m.in. ważne zmiany w uchwale budżetowej.

Projekt wprowadzonych dziś zmian w budżecie miejskim umożliwia między innymi rozpoczęcie dwóch ważnych dla Grudziądza  inwestycji: budowę nowego układu drogowego na osiedlu Rządz i  modernizację dachu budynku IV Liceum Ogólnokształcącego.

Radni zgodnie zabezpieczyli też pieniądze m.in. na wypłaty dodatków dla nauczycieli oraz dofinansowanie dodatku węglowego.

– Od sierpnia już ponad 3 tysiące wniosków o dodatki węglowe wpłynęło od mieszkańców, a na pewno będzie ich więcej. Przynajmniej dwa razy tyle. Zgodnie z ustawą musimy je wypłacić w ciągu 30 dni – objaśniał Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

Paweł Napolski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej (Klub Koalicja Obywatelska) chciał wiedzieć, czy pieniądze, które miasto Grudziądz wygospodaruje w budżecie na dodatki węglowe zostaną przez wojewodę zwrócone. – Czy mamy gwarancję, że te środki wojewoda odda do naszego budżetu samorządowego? – pytał.

Skarbnik miasta Tomasz Szczechowski wyjaśniał: – Czy wojewoda przekaże nam całość tej kwoty? Nie odpowiadam za wypłacalność budżetu państwa. Jednak to jest zadanie zlecone przez budżet centralny i musimy zapewnić mieszkańcom płynną wypłatę przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Prezydent Maciej Glamowski tłumaczył: – Gwarancji nie mamy od wojewody, ale obowiązuje nas ustawa i musimy to wykonać. Środki na dodatki węglowe musimy zabezpieczyć.     

Za przyjęciem uchwały zagłosowało 18 radnych, 1 osoba wstrzymała się od głosu, 1 była przeciw.

– Osobiście cieszy mnie wynik tego głosowania, czyli aż 18 głosów poparcia przy zaledwie jednym głosie sprzeciwu – przyznaje Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

Sławomir Szymański: – Dziękuję w imieniu nauczycieli

W sprawie środków na dodatki motywacyjne dla nauczycieli zabrał głos Sławomir Szymański (Prawo i Sprawiedliwość): – Mam zastrzeżenia do budżetu miasta, ale w tym przypadku zagłosuję „za”. Podwyższamy bowiem dodatek nauczycielom, który był żenująco niski, tylko 30 zł. Dziękuję za tę podwyżkę w imieniu nauczycieli.

W uchwale Rady Miejskiej postanowiono: „Dodatek motywacyjny dla nauczyciela,  w przypadku jego przyznania nie może przekroczyć 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela mianowanego, nie mniej jednak niż 80 zł.” Uchwała wejdzie w życie 1 września 2022 r.  Zmiana do regulaminu wynagradzania nauczycieli wynika ze zwaloryzowania dodatku w związku z postępującą inflacją.

Za tą uchwałą jednomyślnie zagłosowało 20 obecnych na sali radnych.

Wkrótce o innych dzisiejszych decyzjach Rady Miejskiej w Grudziądzu.

Maryla Rzeszut

FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Rada Miejska w Grudziądzu pracowała w ostatnim dniu wakacji. Zagwarantowała dziś w budżecie pieniądze na dodatki węglowe dla mieszkańców i motywacyjne dla nauczycieli  

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu