To była nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej z jedną, ale pilną do przyjęcia uchwałą.
18 radnych było za, nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw. Złożony zostanie wniosek o objęcie wsparciem z planu rozwojowego przedsięwzięcia „Poprawa efektywności energetycznej placówek oświatowych w Grudziądzu – etap I” oraz „Poprawa efektywności energetycznej placówek oświatowych w Grudziądzu – etap II”.
Na I etap termomodernizacji w Grudziądzu potrzeba około 35 mln. zł.
Placówki oświatowe, których dotyczy ta uchwała:
1. Przedszkole Miejskie „Kuntersztyn”, ul. Tysiąclecia
2. Przedszkole Miejskie „Lotnisko”, ul. Kustronia
3. Przedszkole Miejskie „Lotnisko”, ul. Ikara
4. Przedszkole Miejskie „Tarpno”, ul. Dąbrówki
5. Przedszkole Miejskie „Strzemięcin”, ul. Jackowskiego
6. Przedszkole Miejskie „Śródmieście”, ul. Groblowa
7. Szkoła Podstawowa nr 18
8. Szkoła Podstawowa nr 20
9. Zespół Szkół Technicznych
10. Zespół Szkół Budowlanych i Plastycznych
– Przygotowujemy wniosek najszybciej jak możemy. Właśnie uchwała Rady Miejskiej pomoże zdobyć kolejne punkty podczas oceny wniosków z całej Polski przez komisję konkursową – objaśniał Damian Zakierski, dyrektor wydziału funduszy europejskich Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. – Komisja zwykle ma uwagi wymagające uzupełnienia załączników do wniosku. Załączając uchwałę Rady Miejskiej minimalizujemy możliwość skierowania do nas uwag. Nie ma pewności, że otrzymamy dofinansowanie na wszystkie wymienione placówki oświatowe.
– Na początek skupiliśmy się na obiektach najbardziej energochłonnych. Po wykonaniu termomodernizacji placówek wymienionych w tym wniosku większość szkół i przedszkoli w Grudziądzu będzie już ocieplona a w niektórych przypadkach, w zależności od obiektu, wykonana zostanie modernizacja urządzeń grzewczych – mówił Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Zapowiadane są inne programy, ze środków KPO w formie pożyczek, ale na razie zajmujemy się pozyskaniem pieniędzy z planu rozwojowego.
Po dyskusji, w której wzięli udział m.in. radni Krzysztof Pokora (KO), Roman Sarnowski (niezrzeszony), Krzysztof Kosiński (PiS), Piotr Jezierski (KO) wszyscy radni obecni na sali obrad byli zgodni co do tego, że uchwałę trzeba przyjąć i jednogłośnie głosowali „za”.
Termomodernizacja placówek powinna zakończyć się do 30 czerwca 2026 roku, żeby inwestycje mogły być planowo rozliczone. W całej Polsce na ten cel przeznacza się 1 miliard 300 milionów zł.
Maryla Rzeszut