Radni przyjęli budżet Grudziądza na 2023 rok. Mimo przeciwności – proinwestycyjny

Budżet Grudziądza, który wyniesie prawie 744 miliony zł., radni przegłosowali 13 głosami „za” i 6 „przeciw”, na 19 obecnych podczas sesji Rady Miejskiej 21 grudnia.

Dochody miasta mają wynieść prawie 744 miliony zł. a wydatki 722 miliony zł. czyli wygenerowana będzie nadwyżka operacyjna i nadwyżka budżetu.

Nadwyżka budżetowa wyniesie 21.809 672 zł i przeznaczona zostanie na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań – pożyczek i kredytów.

Na Grudziądzki Budżet Obywatelski zarezerwowano 3 miliony 660 tys. zł.  

– W porównaniu z innymi miastami Grudziądz ma niższy poziom zadłużenia. Udało się nam przygotować budżet prorozwojowy, mimo trudnych jak nigdy okoliczności. Mieliśmy pandemię, a od lutego 2022 roku trwa wojna na Ukrainie. Skutki wszyscy odczuwamy, to przekłada się także na finanse miasta  – mówił na sesji Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza – Mimo wszystkich przeciwieństw utrzymujemy proinwestycyjny kierunek. Realizujemy obecnie inwestycje na niespotykanym dotychczas poziomie. Z myślą nie tylko o obecnych mieszkańcach, ale też przyszłych pokoleniach grudziądzan.

 – To jest budżet konsumpcyjny i egzystencjalny – krytykował radny Sławomir Szymański w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości. – Wiele inwestycji jest chybionych. Zadania przekładane są na rok następny. Budżet na 2023 rok wzrósł o około 30 procent: w 2018 roku było to 561 milionów zł a na 2023 rok jest już ponad 744 miliony zł. Ponadto nie ma pomocy samorządowej mieszkańcom w czasie wojny i inflacji. Od wielu lat trwa exodus populacji miasta, bo przestrzeń do życia nie jest tu atrakcyjna. Nie zagłosujemy za tym budżetem.

Inaczej do sprawy podeszli radni  Sojuszu Obywatelskiego Grudziądz. Klub ten zadeklarował poparcie budżetu tworzonego w niespotykanie trudnych warunkach, który jednak uwzględnia ważne inwestycje, rozwój komunikacji miejskiej, wspiera kulturę i oświatę, przewiduje m.in. wsparcie sportu dzieci i młodzieży.

Paweł Napolski (w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej) ocenił, że budżet ma dwie strony. – Z jednej – jest ambitny, zrównoważony i oszczędny. Zabezpiecza pieniądze na wiele inwestycji i pozytywnie zaopiniowała go Regionalna Izba Obrachunkowa. Z drugiej strony – negatywnie wpływa na grudziądzki budżet polityka państwa, która jest antysamorządowa i antyunijna. Wskutek takiej polityki w naszym budżecie zabrakło ponad 53 miliony zł z powodu udziału w PIT i przynajmniej 80 milionów z tytułu subwencji oświatowej. Te kwoty miasto musiało dołożyć. Ponadto pieniądze ze środków centralnych idą nie tam, gdzie są najbardziej potrzebne ale głównie do powiatów, którymi kierują władze prorządowe. Mimo to Grudziądz robi wszystko, żeby się rozwijać. Potrzebny jest zakup autobusów elektrycznych i wodorowych. Zagłosujemy za budżetem Grudziądza na 2023 rok, potępiamy zarazem antyunijne i antysamorządowe nastawienie władz kraju.

Na sali obrad obecnych było 19 radnych. 13 głosowało za przyjęciem budżetu, a 6 przeciw.   

– Dziękuję radnym, którzy poparli budżet na 2023 rok oraz wszystkim, którzy codziennie z poświęceniem i pasją pracują dla Grudziądza i jego mieszkańców – wyraził wdzięczność prezydent Maciej Glamowski.

(marz)

FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Radni przyjęli budżet Grudziądza na 2023 rok. Mimo przeciwności – proinwestycyjny

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu