Dziś z posłem o trasie S5. Tylko północny wariant z mostem

Droga ekspresowa S5 powinna przebiegać na północ od Grudziądza, z budową nowego mostu przez Wisłę – jednomyślne były kluby Rady Miejskiej. Wszyscy radni głosowali „za” uchwałą, która trafi do premiera RP. Dziś w Grudziądzu będzie poseł Robert Kwiatkowski.

Uchwałę w sprawie przebiegu drogi ekspresowej S5 jednogłośnie przyjęli radni grudziądzcy.

Dla Grudziądza to rzecz strategiczna. Dlatego wszyscy obecni na sesji radni (22) poparli w uchwale budowę drogi ekspresowej S5. Domagają się zarazem przywrócenia procedowania wariantu przewidującego wykonanie nowego mostu przez Wisłę, na północ od Grudziądza.

Poseł w ratuszu

Dziś do Grudziądza przyjedzie na rozmowy o przebiegu S5 poseł Robert Kwiatkowski, członek Komisji Infrastruktury. A właśnie do premiera RP oraz do Ministerstwa Infrastruktury i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przesłano podjętą w Grudziądzu uchwałę.

O czym dyskutowali radni podczas sesji RM?    

Sławomir Szymański (radny Prawa i Sprawiedliwości): – Cieszę się, że kluby wypracowały wspólne stanowisko. W Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wiedzą, że taką uchwałę przyjmiemy. Uchwała i uzasadnienie mają wzmocnić nasze stanowisko.    

Grzegorz Miedzianowski (radny Sojuszu Obywatelskiego Grudziądz): – To jedna z uchwał, nad którą pracowały  wszystkie kluby. W szczegółach ją dopracowywaliśmy.  

Na fakt, że jakkolwiek przebiegnie trasa S5, ktoś będzie niezadowolony, zwrócił uwagę Krzysztof Pokora (radny Koalicji Obywatelskiej): – W każdej opcji będą głosy sprzeciwu. Przebieg trasy, o którą my zabiegamy, jest droższy o 2 mld zł., ale to nie znaczy, że mamy zrezygnować. Powinniśmy patrzeć na własny interes. Musimy walczyć. Jeśli nie spróbujemy, nie osiągniemy sukcesu.

Andrzej Wiśniewski (radny PiS) – Ta dyskusja ma długa historię. Od wielu lat się toczy. Wariant północny jest dla Grudziądza najkorzystniejszy i Rada Miejska będzie walczyć o ten wariant. Jeśli S5 znajdzie się na węźle w Nowych Marzach to musi szybko zapaść decyzja. Nie tylko radni, ale parlamentarzyści powinni zabiegać o to, aby przekonać do naszej wersji okoliczne gminy i miejscowości, przez Rogóźno, Łasin, Gardeję, Kisielice do Jabłonowa i Brodnicy. Wariant południowy pogorszy naszą sytuację, w kierunku wschodnim odbiegnie od trasy nr 16.

Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza przypomina: – Od początku opowiadaliśmy się za północną opcją. Szczegółowy przebieg wariantów południowych pokazuje, że tam nie uwzględnia się nawet Grudziądza. Jeden z gorszych wariantów – „zielony” – zakłada wyburzenie 150 domostw. To absurd. Musimy walczyć o kolejną przeprawę przez Wisłę i przywrócenie do analizy wariantu północnego. To dla Grudziądza jest rzeczą strategiczną. Przekonujemy do tej opcji m.in. m. Rogóźno, także Łasin, choć tam z trudem.

Muszą być uwzględnione interesy mieszkańców prawie 100-tysięcznego miasta        

Przebieg S5  w korytarzu 4 (północna wersja) nie powinien być pochopnie odrzucony, bowiem – jak czytamy w uzasadnieniu uchwały RM – jest najkorzystniejszy z punktu widzenia mieszkańców prawie 100-tysięcznego miasta (…)  Aktualna wizja inwestora pozbawia możliwości rozważenia budowy nowej przeprawy przez Wisłę na północ od Grudziądza.

W uzasadnieniu radni argumentowali także: Decyzja o odrzuceniu przebiegu planowanej drogi S5 mieszczącego się w korytarzu 4 już na etapie studium korytarzowego była pochopna i pozbawiona merytorycznego uzasadnienia. Nie zawsze bardzo wstępne szacowanie kosztów związanych z realizacją inwestycji pozwala na podejmowanie optymalnych decyzji w wyborze najkorzystniejszego, możliwego rozwiązania (wariantu przebiegu). Przy rezygnacji inwestora z przebiegu drogi ekspresowej S5 w korytarzu 4, kierującego się jedynie kosztem obiektu mostowego nie może mieć akceptacji społecznej. Inwestorem jest przecież Skarb Państwa, który powinien brać pod uwagę często niedoszacowane koszty społeczne i oceniać efektywność inwestycji przez pryzmat wielu czynników (…).  

Łukasz Kowarowski (Sojusz Obywatelski Grudziądz) nie wątpi, że trzeba współpracować z ościennymi gminami: – Musimy je zjednać do swoich racji, bo po latach mogą się przekonać, że dla nich to będzie korzystne.  Podobnego zdania jest Paweł Napolski (KO): – Jest opóźnienie w budowie S5. Nie naciskamy na nikogo, nie możemy iść na wojenkę z mieszkańcami gm. Grudziądz czy  innych gmin.

Gmina Grudziądz podziela stanowisko radnych grudziądzkich i też domaga się przywrócenia wariantu północnego z budową mostu na Wiśle.

Południowe warianty napotykają opór mieszkańców

Wariantowi „zielonemu” przeciwni są mieszkańcy Pieniek Królewskich i  Białego Boru, nie godząc się na wyburzenia domów. Także „fioletowy” (Ruda) nie ma aprobaty społecznej.  

(marz)

FOT. MARYLA RZESZUT

Od lewej: wiceprzewodniczący RM Krzysztof Kosiński (Prawo i Sprawiedliwość), przewodniczący RM Łukasz Kowarowski (Sojusz Obywatelski Grudziądz) i wiceprzewodniczący RM Paweł Napolski (Koalicja Obywatelska).

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Dziś z posłem o trasie S5. Tylko północny wariant z mostem

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu