Solanki, skarb Grudziądza, będą bliżej mieszkańców. Najpierw tężnia w Parku Miejskim, później Wodny Park Rozrywki

– Musimy rozbudować solanki, zdobyć środki z rządowych programów! – twierdzi Krzysztof Kosiński, radny PiS. Prezydent Maciej Glamowski ripostuje: – Nie kwalifikujemy się do tych programów. Strefy uzdrowiskowej nie da się stworzyć. Nasz plan na solanki to doprowadzenie ich do planowanego Centrum Rozrywki Wodnej na Rządzu. Budujemy też tężnię solankową w Parku Miejskim.  

Na pewno grudziądzkie solanki są jedną z największych atrakcji miasta. Jedyna w Europie piramida solankowa, baseny (wewnętrzny i zewnętrzny z rozsuwanym dachem), basen z przeciwprądem, brodzik dla dzieci, sauny i inne dobrodziejstwa umożliwiają relaks i podreperowanie zdrowia.    

Solanki jak „sztabka złota”

– Turyści do solanek nie powinni przyjeżdżać na 4 godziny ale na dobę czy dwie. Solanki to „sztabka złota”, której nie wykorzystujemy, a źródła geotermalne powinny być najważniejszym filarem rozwoju miasta, jako baza rehabilitacji, odnowy biologicznej, lecznictwa – twierdzi Krzysztof Kosiński, radny Prawa i Sprawiedliwości. – Nie ma kolizji z planowaną budową elektrowni gazowo-parowej. Powinien przy solankach powstać mały aquapark, bo grudziądzanie jeżdżą do parku wodnego w Świeciu. Tymczasem nasza Geotermia się pogrąża. Stary odwiert wymaga nakładów. Dlaczego nie pozyskujemy dotacji z programów rządowych?  

Okazuje się, że plan – uzdrowisko przy solankach jest piękny i ambitny, tylko nierealny.  Wymogów, żeby stać się uzdrowiskiem, Grudziądz nie spełnia.

Lokalizacji Geotermii nie da się pogodzić z obiektami, które są wokół.

– Ośrodek powstał blisko ówczesnej spalarni. To lokalizacja przypadkowa, niedobra. Nasze solanki nie kwalifikują się do rządowych programów, sprawdziliśmy to – tłumaczy Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Stworzenie przy Geotermii strefy uzdrowiskowej jest niemożliwe. Ponadto na nowe odwierty potrzeba przynajmniej kilkanaście  milionów zł. Planujemy zbudowanie na osiedlu Rządz Centrum Rozrywki Wodnej o zasięgu regionalnym, gdzie będzie można korzystać także z dobrodziejstw wody solankowej. Ponadto mamy już daleko zaawansowane uzgodnienia w sprawie budowy tężni solankowej w Parku Miejskim. Może uda się ją wybudować jeszcze w tym roku.  Bardzo nam zależy na tym, aby mieszkańcy i turyści  mogli z solanek korzystać w jak największym zakresie.

Szybko zapominamy, że dwa lata działalności Geotermii  blokowała pandemia. Później ludzie nieufnie, z oporami wracali zwłaszcza do strefy basenowo-saunowej. Nowe obiekty – jak  Wodny Park Rozrywki czy tężnia solankowa w Parku Miejskim sprawią, że mieszkańcy będą mieć solankę blisko, niemal „pod ręką”. Nie będą zmuszeni jeździć kawał drogi do obiektu w Węgrowie, choć kompleks Geotermii zawsze będzie mieć swoich zwolenników.   

– Byliśmy przez dwa lata zablokowani. Mimo to udało się nam utrzymać miejsca pracy, a mamy bardzo dobry personel – objaśnia Małgorzata Kosinska, prezes Geotermii Grudziądz. – Oczywiście, bardzo chętnie skorzystalibyśmy z któregoś z dwóch programów rządowych, jednak nie kwalifikujemy się do żadnego z nich. Na wykorzystanie w energetyce, do ogrzewania, solanka ma jednak za niską temperaturę na wypływie. Nie pozyskamy środków także na program wykorzystania wód solankowych w uzdrowisku. Nie jesteśmy uzdrowiskiem i nie mamy szans nim zostać. Ale jest już lepiej. Nasza sytuacja finansowa poprawiła się, spłaciliśmy 600 tys. zł zobowiązań, wykonaliśmy kilka inwestycji, realizujemy nowe zadania. Planujemy wymianę sprzętu. Odzyskujemy wiarygodność wobec instytucji finansowych, zwłaszcza banków. Nie jest dobrze z punktu widzenia marketingowego, że spółka nazywa się Geotermia, gdyż często odbierani jesteśmy jak firma zajmująca się ogrzewaniem. W nazwie powinno być słowo „solanki”, co jednoznacznie określałoby spółkę.

Prezes Geotermii Małgorzata Kosinska dodaje, że udrożnienie odwiertu solanek, aby zwiększyć wydobycie to koszt około 4 mln. zł. Chodziłoby o wykonanie odwiertu o około 450 m głębszego.

Co do kosztów prezydent Maciej Glamowski nie byłby taki pewien. –  Przypomnę, że w tej kadencji budujemy basen „Strzemyk”  i oby koszt  zamknął się w 18 milionach zł. Przy dzisiejszej szalejącej inflacji trudno ostateczny koszt przewidzieć – zauważa prezydent. – Co do solanki: czy rzeczywiście 450 m niżej jest ona cieplejsza? Tego dziś nie wiemy a nie ma programu pod nowy odwiert. Może pojawią się nowe możliwości zdobycia dofinansowania, to na pewno je wykorzystamy. Już teraz jednak rozwój solanek jest w naszych planach mocno zaakcentowany.

Małgorzata Kosinska nie wątpi: -Trzeba jak najlepiej zadbać o te solanki, które mamy.

MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Solanki, skarb Grudziądza, będą bliżej mieszkańców. Najpierw tężnia w Parku Miejskim, później Wodny Park Rozrywki

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu