Spotkanie podsumowujące Akcję Zima 2023/2024 i m.in. problem bezdomności prowadziła Róża Lewandowska, wiceprezydent Grudziądza (zdjęcia)

Zima jeszcze trwa i służby oraz instytucje miejskie wciąż zajmują się osobami bezdomnymi. Jednak jest to dobry czas, by przeanalizować sytuację i przyjąć nowe rozwiązania, które pomogą bezdomnym.

Uczestnicy spotkania w Ratuszu przyznawali, że trudno jest policzyć bezdomnych koczujących na ulicach: – O ile w schroniskach dla mężczyzn i dla kobiet, w szpitalu czy zakładzie karnym jest to możliwe, to w różnych koczowiskach na terenie miasta ich liczba jest różna. Często unikając kontaktu ze strażą miejską czy policją, oddalają się z miejsc swojego przebywania a wracają gdy spis bezdomnych się kończy.

Wszystkich bezdomnych w Grudziądzu może być około 200. Przybyło w tym gronie, niestety, osób młodych uzależnionych od alkoholu czy narkotyków.  

Wielu bezdomnych korzysta ze schronisk im. św. Brata Alberta (około 90). Ostatnio w schronisku dla kobiet przebywało 17 pań. Na SOR-ze w szpitalu nikt, a na oddziałach szpitalnych 7 osób.

Gdy były mrozy, służby miejskie co tydzień odwiedzały bezdomnych w koczowiskach i dostarczały koce. Teraz sprawdzanie sytuacji bezdomnych żyjących na ulicy odbywa się rzadziej.  

– Koordynuję działania różnych jednostek, by pomoc udzielana osobom w kryzysie bezdomności była maksymalnie efektywna właśnie zimą. Szczególnie dla nich – mówi Róża Lewandowska. – Wnioski mogą napawać optymizmem. Problem bezdomności nadal wprawdzie istnieje, nad czym szczerze ubolewam, z  każdym rokiem wypracowujemy coraz efektywniejsze narzędzia zapobiegania jego następstwom, czasem tragicznym.  

Z dyskusji wynikało, że jest ogromne zapotrzebowanie na korzystanie ze schroniska opiekuńczego. Dobrze byłoby zwiększyć ilość mieszkań chronionych. W czasie od 15 kwietnia do 27 maja odbędzie się nabór wniosków jeśli chodzi o mieszkania chronione. Jest kwestia uzyskania dofinansowania w granicach 2,5 miliona zł. od marszałka województwa. O to Grudziądz będzie zabiegać.    

– Gorąco pragnę, by los nie skazywał nikogo na bezdomność, a osoby, które zostały nim dotknięte, mogły znaleźć wyjście z kryzysu i pokonać trudności także dzięki naszej pomocy – deklarowała wiceprezydent Róża Lewandowska. – Dziękuję wszystkim zaangażowanym służbom i instytucjom za ich codzienną pracę na rzecz osób w kryzysie bezdomności.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Spotkanie podsumowujące Akcję Zima 2023/2024 i m.in. problem bezdomności prowadziła Róża Lewandowska, wiceprezydent Grudziądza (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu