Spotkanie prezydenta Grudziądza z mieszkańcami w marinie trwało prawie dwie i pół godziny. Temat: komunikacja miejska (zdjęcia)

Była mowa o wielkich inwestycjach, elektronicznej karcie miejskiej, rozkładach jazdy i zabytkowych pojazdach, które – zdaniem pasjonatów – powinny być atrakcją Grudziądza.

Do mariny przybyli mieszkańcy w różnym wieku: od emerytów i rencistów przez ludzi aktywnych zawodowo po młodzież, w tym pasjonatów miejskiej komunikacji.

Duże wydatki na nowe tramwaje i autobusy

Cel jest jeden: komunikacja publiczna ma być w Grudziądzu nowoczesna, komfortowa i ekologiczna. – Wydaliśmy niedawno ponad 23 miliony zł. na cztery nowe, częściowo niskopodłogowe tramwaje i dźwig do wkolejania tramwajów. Na 17 autobusów i 5 stacji szybkiego ładowania wydaliśmy ponad 40 milionów zł. a na 12 autobusów hybrydowych ponad 23 miliony zł. – przypomniał prezydent Grudziądza Maciej Glamowski. – Na tym nie poprzestaniemy. Jesteśmy w trakcie pozyskania ponad 32 milionów zł. na zakup kolejnych czterech, nowych tramwajów. Złożyliśmy też wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na pięć elektrycznych autobusów przegubowych.  

Podczas spotkania w marinie prezydent miasta przytoczył też kwoty wydane na niedawną przebudowę torowiska tramwajowego. Było to 144 milionów zł. w tym dofinansowanie unijne 95 milionów zł.   – Pasażerowie na pewno zauważyli, że ostatnio przybyło w mieście około 60 nowych wiat przystankowych. Tworzymy też zielone przystanki – informował prezydent. – Pierwsze są przy ul. Wybickiego i u zbiegu ul. Rapackiego i Focha. Wprowadzona została też nowa aplikacja rozkładów jazdy w czasie rzeczywistym: Kiedy przyjedzie?

Działa też Błyskawiczne Centrum Zgłoszeń, umożliwiające szybkie zgłoszenie uszkodzeń na przystankach czy brak rozkładów jazdy. Przyjęło się. Ludzie zgłaszają (było ponad 1000 sygnałów od mieszkańców). Pod numerem 453 020 701  przyjmowane są zgłoszenia SMS/MMS, Messenger i Whatsapp.

Szczegółowo omówiony został plan rozbudowy trasy tramwajowej do Mniszka oraz od al. 23 Stycznia przez Focha, Dworcową, Królewską, Rapackiego do ronda PePeGe.  

Zainteresowanie wzbudziły nowe inwestycje, o których mówił prezydent Maciej Glamowski, jak budowa nowej pętli autobusowej na Rządzu (za ponad 23 miliony zł.) i modernizacja dworca kolejowego przez PKP za około 60 milionów zł.  Przewidziany jest nowoczesny dworzec multimodalny. Tu miasto podjęło się budowy węzła przesiadkowego dla autobusów, także międzymiastowych i międzynarodowych.

– Dworzec kolejowy wybuduje firma Budimex, która wygrała przetarg. Prace ruszą około maja. Dworzec przesiadkowy znajdzie się w obrębie dworca PKP. Pasażerowie będą korzystać z budynku zmodernizowanego dworca kolejowego, gdzie znajdzie się poczekalnia, gastronomia, toalety, sprzedaż biletów w kasach i obsługa dla kierowców – objaśniał prezydent Maciej Glamowski. –  Punkt przesiadkowy dla autobusów wykona miasto. Jesteśmy na etapie przygotowywania dokumentacji. Zabiegamy o grunty przy ul. Dworcowej, jednak PKP oczekują, że je kupimy, choć inne gminy otrzymywały tereny od kolei za grosze. Postaramy się tak prace skoordynować, by zakończyć budowę węzła przesiadkowego mniej więcej równocześnie z oddaniem do użytku wyremontowanego dworca PKP.

Mieszkańcy dopytywali o „zieloną falę”, zwiększenie częstotliwości kursów autobusów linii nr 3, lepsze połączenie Tarpna z Mniszkiem i Strzemięcinem,  o stałe połączenie autobusowe z Rudnikiem, doświetlenie rozkładów jazdy. Młodzi pasjonaci proponowali, by nie pozbywać się wszystkich, starych pojazdów – zwłaszcza tramwajów (np. popularnych „Helmutów”) i autobusów, które byłyby zabytkową atrakcją na ulicach Grudziądza. – Miałem jeszcze okazję jeździć „Jelczem” na trasie w Grudziądzu. Szkoda, że chociaż jeden nie pozostał jako atrakcja – mówił jeden z młodych mieszkańców.

Jedna z pań upomniała się o połączenie Tarpna z Galerią Grudziądzką. Osiedle Tarpno nie ma bezpośredniego połączenia z tą galerią, a wielu mieszkańców chciałoby tam robić zakupy dłużej niż do godz. 17.00, kiedy to ostatni autobus nr 13 odjeżdża sprzed galerii do centrum miasta.

Większość postulatów mieszkańców jest do zrealizowania. Poszczególne tematy będziemy sukcesywnie omawiać na naszym portalu. Wiele kwestii wyjaśniali – prezes MZK w Grudziądzu Paweł Maniszewski i dyrektor Wydziału Komunikacji Miejskiej Ratusza Anna Majchrzak – Poniewierka.

Tymczasem grudziądzanie mogą szykować pytania na najbliższe spotkanie w marinie z prezydentem Grudziądza – 20 lutego o godz. 18.00. Tematem będzie SPORT.

Kolejne spotkania: 5 marca – kultura, 19 marca – zieleń miejska, a 2 kwietnia – edukacja.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT   

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Spotkanie prezydenta Grudziądza z mieszkańcami w marinie trwało prawie dwie i pół godziny. Temat: komunikacja miejska (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu