Mamy w przestrzeni miejskiej nowy mural, który nadaje charakteru placu Miłośników Astronomii. Jest o wiele ładniej.
Cieszą się mieszkańcy i wszyscy, którzy dołożyli swoją „cegiełkę” do powstania muralu. Symboliczne odsłonięcie malowidła było dziś okazją do przedstawienia osób, bez których mural mógłby nie powstać.
Przede wszystkim mural z Kopernikiem wkomponowanym w historyczny wizerunek Grudziądza zaprojektowała Magdalena Biernat a wykonał grudziądzki artysta plastyk Marek Fijałkowski. Postać Mikołaja Kopernika widnieje na tle nieistniejącej już Bramy Toruńskiej i murów miejskich.
Przypomniano, że namalowanie muralu było inicjatywą Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury. Bardzo pomogło w realizacji pomysłu Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami, za co prezes Leszek Czaplewski z zastępcą otrzymali specjalne podziękowania.
Kto jeszcze pomógł? Kancelaria Miłosza Millera wsparła projekt finansowo i prawnie.
Podziękowania otrzymali także właściciele kamienicy Mirosława i Marcin Napierscy, którzy zgodzili się na umieszczenie muralu na ścianie domu.
Mural jest jednym z wielu w mieście, ale jedynym, którego twórcą jest grudziądzanin.
Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza i prezes Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury Małgorzata Ambrosius-Okońska symbolicznie przekazali mieszkańcom Grudziądza mural powstały na ścianie budynku. Bo choć mural ozdobił pięknie plac Miłośników Astronomii to kamienica stoi dokładnie u zbiegu ul. Kościelnej 22 i ul. Starej 5.
Były odczytane limeryki o Koperniku napisane przez grudziądzkich poetów.
W uroczystości wzięli udział także poseł na Sejm RP Tomasz Szymański i przewodniczący Rady Miejskiej w Grudziądzu Łukasz Kowarowski. Przyszło spore grono młodzieży i mieszkańców.
Rok 2023 Senat RP ogłosił Rokiem Kopernika. Obchodzimy bowiem 550. rocznicę urodzin astronoma. Patronem roku 2023 jest także wielki polski malarz Jan Matejko, którego obraz był wzorem do stworzenia muralu.
TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT