Odsłonięcie muralu Kopernika w Grudziądzu. Upiększył plac z pomnikiem wielkiego astronoma. Komu to zawdzięczamy? Wielu osobom (zdjęcia)

Mamy w przestrzeni miejskiej nowy mural, który nadaje charakteru placu Miłośników Astronomii. Jest o wiele ładniej.  

Wstęgę trzymają: Sebastian Soberski, szef Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu i Grażyna Leśniewska, była dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Cieszą się mieszkańcy i wszyscy, którzy dołożyli swoją „cegiełkę” do powstania muralu. Symboliczne odsłonięcie malowidła było dziś okazją do przedstawienia osób, bez których mural mógłby nie powstać.

Przede wszystkim mural z Kopernikiem wkomponowanym w historyczny wizerunek Grudziądza zaprojektowała Magdalena Biernat a wykonał grudziądzki artysta plastyk Marek Fijałkowski. Postać Mikołaja Kopernika widnieje na tle nieistniejącej już Bramy Toruńskiej i murów miejskich.

Przypomniano, że namalowanie muralu było inicjatywą Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury. Bardzo pomogło w realizacji pomysłu Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami, za co prezes  Leszek Czaplewski z zastępcą otrzymali specjalne podziękowania.

Kto jeszcze pomógł? Kancelaria Miłosza Millera wsparła projekt finansowo i prawnie.  

Podziękowania otrzymali także właściciele kamienicy Mirosława i Marcin Napierscy, którzy zgodzili się na umieszczenie muralu na ścianie domu.

Mural jest jednym z wielu w mieście, ale jedynym, którego twórcą jest grudziądzanin.

Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza i prezes Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury Małgorzata Ambrosius-Okońska symbolicznie przekazali mieszkańcom Grudziądza mural powstały na ścianie budynku.   Bo choć mural ozdobił pięknie plac Miłośników Astronomii to kamienica stoi dokładnie u zbiegu ul. Kościelnej 22 i ul. Starej 5.

Były odczytane limeryki o Koperniku napisane przez grudziądzkich poetów.

W uroczystości wzięli udział także poseł na Sejm RP Tomasz Szymański i przewodniczący Rady Miejskiej w Grudziądzu Łukasz Kowarowski. Przyszło spore grono młodzieży i mieszkańców.  

Rok 2023 Senat RP ogłosił Rokiem Kopernika. Obchodzimy bowiem 550. rocznicę urodzin astronoma. Patronem roku 2023 jest także wielki polski malarz Jan Matejko, którego obraz był wzorem do stworzenia muralu.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Odsłonięcie muralu Kopernika w Grudziądzu. Upiększył plac z pomnikiem wielkiego astronoma. Komu to zawdzięczamy? Wielu osobom (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu