Tężnia solankowa powstanie w Parku Miejskim

Grudziądz ma już tężnię w piramidzie, a będzie mieć także plenerową – w Parku Miejskim. Projekt już powstaje. Jeśli dobrze pójdzie, do tężni solankowej w parku pójdziemy w tym roku.

Tak ma wyglądać tężnia solankowa w Parku Miejskim (wizualizacja).

Tężnia solankowa w piramidzie jest jedyną taką w Europie. Wyróżnia ona Grudziądz, jest wielką atrakcją miasta. Służy mieszkańcom i turystom. Przybędzie jednak inna tężnia, która też ma szansę stać się atrakcją miasta i służyć zdrowiu mieszkańców.

Już w trakcie przygotowań jest budowa tężni solankowej, która ma powstać w Parku Miejskim. Faza projektowania zmierza ku końcowi. Koncepcję zaakceptował konserwator zabytków. Inwestycję tę zrealizuje Geotermia Grudziądz. Czy na pewno?  

Fakt, że miasto jest zdeterminowane, by taka tężnia powstała, potwierdzał na spotkaniach z mieszkańcami Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

Tężnia ma być ładna i funkcjonalna

– Powstanie może nawet w tym roku, jeśli wszystkie formalności przebiegną planowo – mówił prezydent Maciej Glamowski. – Tężnia solankowa w parku ma służyć mieszkańcom Grudziądza i turystom przez lata. Zamierzamy zbudować taką tężnię, która spełniałaby jak najwyższe walory estetyczne  i funkcjonalne. Nasza miejska spółka zadba o to, by obiekt spełniał wszelkie wymagania techniczne  dla tego typu obiektu. Nie jest to inwestycja łatwa, choć może nieduża. Musimy bowiem pamiętać  i uszanować to, że Park Miejski jest zabytkiem. Minimalizujemy zatem ingerencję w środowisko naturalne  zarówno w trakcie budowy tężni, jak i jej eksploatacji. Trwają uzgodnienia z konserwatorem zabytków.

Taka jest konstrukcja tężni solankowej, która ma powstać w Parku Miejskim w Grudziądzu.

W maju br. został złożony wniosek o pozwolenie na budowę. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji ogłoszone  zostanie postępowanie przetargowe.

Lokalizacja przyszłej tężni solankowej w Parku Miejskim w Grudziądzu.

Tężnia w piramidzie – relaks i terapia

W Geotermii Grudziądz jest jedyna w Europie piramida z tężnią solankową. Powstały w niej mikroklimat pomaga zapobiegać i leczyć schorzenia górnych dróg oddechowych.

Solankę wydobywaną w Maruszy pod Grudziądzem wyróżnia najwyższy poziom stężenia soli i innych minerałów, bo prawie 8-procentowy. Wydobywana jest z głębokości 1630 m. W miejscu  wydobycia ma temperaturę 44 stopnie Celsjusza. Do Geotermii (przy szpitalu)  doprowadzana jest z odległości 3 km i zasila cztery baseny solankowe wewnętrzne, w tym jeden z rozsuwanym dachem. Zawartość jodków w grudziądzkiej solance (3,5 mg w dm³) ma duże, zdrowotne znaczenie przy inhalacji górnych dróg oddechowych, w leczeniu niedoczynności tarczycy i przyspieszonej  przemianie materii.

Nie ma przesady w twierdzeniu, że kilkadziesiąt minut w piramidzie jest jak dzień spędzony nad morzem.

W piramidzie z tężnią solankową w Grudziądzu.

Jakie dokładnie korzyści mamy z inhalacji solankami grudziądzkimi?

Inhalacja aerozolem z tężni, powstałym z naturalnej solanki, bogatej w urozmaicony skład minerałów m.in. jodu i bromu, pomaga bardzo w stanach ogólnego wyczerpania organizmu. Także – i głównie – w leczeniu górnych dróg oddechowych i nadciśnienia tętniczego. Poprawia  odporność organizmu. Dokładna regulacja temperatury i wilgotności nasączonego solanką powietrza stwarza szczególny komfort i efektywność inhalacji, która działając na cały system oddechowy, oczyszcza płuca, wygładza i nawilża skórę cennymi składnikami.

W grudziądzkiej tężni solankowej w piramidzie można poprawić zdrowie i zrelaksować się.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Tężnia solankowa powstanie w Parku Miejskim

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu