W Spichlerzu 57, w obecności mieszkańców zgłaszających projekty, wyniki głosowania grudziądzan przedstawił dziś prezydent Maciej Glamowski.
Pierwsze wrażenie jest takie, że mieszkańcom bardzo zależy na bezpieczeństwie (są projekty instalowania monitoringu i remontów dróg oraz chodników), na sprawności fizycznej (zgłaszali budowę niedużych obiektów sportowych przy szkołach i na osiedlach) i co naprawdę budujące: jest kilka projektów zakupu książek do bibliotek co oznacza, że lubimy czytać!
– Cieszy fakt, że w tym roku głosowało ponad pół tysiąca mieszkańców więcej niż w roku ubiegłym. Ponad 5,5 tysiąca osób oddało w sumie prawie 24 tysiące głosów. Grudziądzki Budżet Obywatelski zyskuje na popularności – mówił prezydent Maciej Glamowski na konferencji prasowej. – Do realizacji wybrano 39 zadań na łączną kwotę 3 milionów 962 tysięcy 198 złotych. W 2024 roku będziemy zakwalifikowane projekty realizować. Są dwa zwycięskie projekty ogólnomiejskie, cztery zadania miękkie i 33 osiedlowe. Są wśród nich i duże, droższe i mniejsze o wartości kilku tysięcy, ale ważne dla mieszkańców.
– Składam zwycięzcom gratulacje i dziękuję wszystkim liderom projektów oraz uczestnikom za aktywność – mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Właśnie o to chodzi, by grudziądzanie sami włączali się do decydowania o tym co jest w mieście potrzebne i zgłaszali projekty do GBO.
Cieszyli się autorzy projektów zakwalifikowanych do realizacji. Pani Zilia Tomaszewska była trochę rozczarowana tym, że nie przeszedł jej projekt zakupu quada dla grudziądzkiej policji. – Na pewno przydałby się funkcjonariuszom, gdyż nie wszędzie mogą wjechać samochodami czy motocyklami – argumentowała pani Zilia. – Mój projekt na 2024 rok nie przeszedł, ale w poprzedniej edycji GBO zakwalifikowany był mój projekt zakupu dla Urzędu Stanu Cywilnego aparatury czyszczącej powietrze. Okazał się potrzebny.
Niektórzy liderzy zadań już dziś, zachęceni powodzeniem swoich dotychczasowych pomysłów już zapowiadali, że mają bardzo dobre kolejne…
W GBO na rok 2024, wśród 2 zadań ogólnomiejskich jest posadzenie w Grudziądzu 270 nowych drzew (koszt: 300 000 zł.) i wymiana nawierzchni boiska wielofunkcyjnego Orlik przy ZSO na Strzemięcinie (też 300 000 zł.)
TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT