W Młynie Górnym w Grudziądzu wkrótce ruszą prace adaptacyjne. Marszałek Piotr Całbecki dziś obejrzał zabytek. Zobacz wizualizacje!

Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego zawitał dziś do Grudziądza. Spotkał się z władzami miasta w Młynie  Górnym, w którym niedługo ruszą prace adaptacyjne. Powstanie tu centrum edukacyjno-kulturalne Młyn Energii. Koszt tej inwestycji na dziś: 65 mln zł.

Niedawno na sesji Rady Miejskiej radni opozycji dopytywali prezydenta Grudziądza, kiedy wreszcie zrealizuje modernizację Młyna Górnego. Michał Czepek, radny sejmiku samorządowego i dyrektor wydziału kultury i sportu UM w Grudziądzu wyjaśnił, że tę inwestycję realizuje marszałek województwa. Pojawiła się też kwestia, gdzie urządzić parking przy tym obiekcie.  – Przepisy wymagają, żeby przy takim centrum nauki powstał parking, z którego korzystać będą osoby odwiedzające obiekt. Istnieje możliwość, że kilkadziesiąt miejsc powstałoby na parceli w strefie B parkingowej – mówił Michał Czepek.

– Marszałek województwa wystąpił do władz miejskich Grudziądza o przekazanie jednej parceli przy starostwie, na co się nie zgodziłem, bo to jest skwer. W sumie wycieczki mogłyby się zatrzymywać przy alei 23 Stycznia i stadionie, gdzie jest miejsce – rozważał prezydent Maciej Glamowski na sesji. – Jednak chodzi o parcelę nieopodal Młyna, od strony tego obiektu.

Ostatecznie znalazło się rozwiązanie co do parkingu przy Młynie. Dziś (18 października) prezydent Grudziądza Maciej Glamowski symbolicznie wręczył marszałkowi uchwałę Rady Miejskiej o przekazaniu w formie darowizny nieruchomości, na której urządzony zostanie parking.

Jest to dopełnienie ustaleń sprzed kilku lat, kiedy nastąpiła zamiana nieruchomości i przejęcie przez marszałka zabytkowego Młyna.

Przygotowano na dziś ekspozycję obrazującą, jak będzie po modernizacji prezentować się Młyn Energii, w którym funkcje edukacyjne skupią się na naukach ścisłych: matematyce i fizyce. Powstaną w nim m.in. laboratoria nauk ścisłych. Stworzona zostanie możliwość zdobywania w tym centrum dodatkowej wiedzy matematyczno-przyrodniczej.

Spotkanie w Młynie Górnym w Grudziądzu stron zainteresowanych odrestaurowaniem zabytku.

– Cieszy fakt, że projekt postępuje i mocno trzymam kciuki za jego terminową realizację – podsumowuje Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Znakomicie, że taki obiekt wzbogaci ofertę naszego miasta. Kolejny zabytkowy budynek odzyska dawny blask, a z centrum jako atrakcji korzystać będą nie tylko nasi mieszkańcy, ale również turyści.

Bardzo ważne, by niszczejący Młyn Górny jak najszybciej stał się efektownym centrum edukacyjnym. W obecnym stanie nie zdobi centrum Grudziądza i reprezentacyjnego miejsca przy starostwie powiatowym. Młyn Energii stanie się jedną z nowych atrakcji w sercu miasta.

717 905 zł kosztować będzie wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Pieniądze te zapewnia Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Robert Lebioda jest głównym projektantem (poznańska firma Sound&Space). Prace projektowe dobiegają końca a budowlane mają rozpocząć się w 2023 roku. Oddanie do użytku zaplanowane jest na 2025 rok.

Kto angażuje się w sprawę odnowienia zabytku przy kanale Trynka – Młyna Górnego?

Marszałka województwa Piotra Całbeckiego i jego służby wspierają jak mogą władze Grudziądza, ale także: senator Ryszard Bober, poseł Tomasz Szymański, radni sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Michał Czepek i Robert Malinowski. Także wielu radnych grudziądzkich z przewodniczącym Rady Miejskiej Łukaszem Kowarowskim.

Maryla Rzeszut

Wizualizacje: Sound&Space i Mikołaj Kuras dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa K-P.

Tak obecnie wygląda Młyn Górny przy kanale Trynka w Grudziądzu. FOT. MARYLA RZESZUT
Wizualizacja przyszłego Młyna Energiicentrum edukacyjno-kulturalnego w tym zabytku.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

W Młynie Górnym w Grudziądzu wkrótce ruszą prace adaptacyjne. Marszałek Piotr Całbecki dziś obejrzał zabytek. Zobacz wizualizacje!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu