W Młynie Górnym w Grudziądzu wkrótce ruszą prace adaptacyjne. Marszałek Piotr Całbecki dziś obejrzał zabytek. Zobacz wizualizacje!

Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego zawitał dziś do Grudziądza. Spotkał się z władzami miasta w Młynie  Górnym, w którym niedługo ruszą prace adaptacyjne. Powstanie tu centrum edukacyjno-kulturalne Młyn Energii. Koszt tej inwestycji na dziś: 65 mln zł.

Niedawno na sesji Rady Miejskiej radni opozycji dopytywali prezydenta Grudziądza, kiedy wreszcie zrealizuje modernizację Młyna Górnego. Michał Czepek, radny sejmiku samorządowego i dyrektor wydziału kultury i sportu UM w Grudziądzu wyjaśnił, że tę inwestycję realizuje marszałek województwa. Pojawiła się też kwestia, gdzie urządzić parking przy tym obiekcie.  – Przepisy wymagają, żeby przy takim centrum nauki powstał parking, z którego korzystać będą osoby odwiedzające obiekt. Istnieje możliwość, że kilkadziesiąt miejsc powstałoby na parceli w strefie B parkingowej – mówił Michał Czepek.

– Marszałek województwa wystąpił do władz miejskich Grudziądza o przekazanie jednej parceli przy starostwie, na co się nie zgodziłem, bo to jest skwer. W sumie wycieczki mogłyby się zatrzymywać przy alei 23 Stycznia i stadionie, gdzie jest miejsce – rozważał prezydent Maciej Glamowski na sesji. – Jednak chodzi o parcelę nieopodal Młyna, od strony tego obiektu.

Ostatecznie znalazło się rozwiązanie co do parkingu przy Młynie. Dziś (18 października) prezydent Grudziądza Maciej Glamowski symbolicznie wręczył marszałkowi uchwałę Rady Miejskiej o przekazaniu w formie darowizny nieruchomości, na której urządzony zostanie parking.

Jest to dopełnienie ustaleń sprzed kilku lat, kiedy nastąpiła zamiana nieruchomości i przejęcie przez marszałka zabytkowego Młyna.

Przygotowano na dziś ekspozycję obrazującą, jak będzie po modernizacji prezentować się Młyn Energii, w którym funkcje edukacyjne skupią się na naukach ścisłych: matematyce i fizyce. Powstaną w nim m.in. laboratoria nauk ścisłych. Stworzona zostanie możliwość zdobywania w tym centrum dodatkowej wiedzy matematyczno-przyrodniczej.

Spotkanie w Młynie Górnym w Grudziądzu stron zainteresowanych odrestaurowaniem zabytku.

– Cieszy fakt, że projekt postępuje i mocno trzymam kciuki za jego terminową realizację – podsumowuje Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Znakomicie, że taki obiekt wzbogaci ofertę naszego miasta. Kolejny zabytkowy budynek odzyska dawny blask, a z centrum jako atrakcji korzystać będą nie tylko nasi mieszkańcy, ale również turyści.

Bardzo ważne, by niszczejący Młyn Górny jak najszybciej stał się efektownym centrum edukacyjnym. W obecnym stanie nie zdobi centrum Grudziądza i reprezentacyjnego miejsca przy starostwie powiatowym. Młyn Energii stanie się jedną z nowych atrakcji w sercu miasta.

717 905 zł kosztować będzie wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Pieniądze te zapewnia Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Robert Lebioda jest głównym projektantem (poznańska firma Sound&Space). Prace projektowe dobiegają końca a budowlane mają rozpocząć się w 2023 roku. Oddanie do użytku zaplanowane jest na 2025 rok.

Kto angażuje się w sprawę odnowienia zabytku przy kanale Trynka – Młyna Górnego?

Marszałka województwa Piotra Całbeckiego i jego służby wspierają jak mogą władze Grudziądza, ale także: senator Ryszard Bober, poseł Tomasz Szymański, radni sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Michał Czepek i Robert Malinowski. Także wielu radnych grudziądzkich z przewodniczącym Rady Miejskiej Łukaszem Kowarowskim.

Maryla Rzeszut

Wizualizacje: Sound&Space i Mikołaj Kuras dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa K-P.

Tak obecnie wygląda Młyn Górny przy kanale Trynka w Grudziądzu. FOT. MARYLA RZESZUT
Wizualizacja przyszłego Młyna Energiicentrum edukacyjno-kulturalnego w tym zabytku.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

W Młynie Górnym w Grudziądzu wkrótce ruszą prace adaptacyjne. Marszałek Piotr Całbecki dziś obejrzał zabytek. Zobacz wizualizacje!

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu