Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego zawitał dziś do Grudziądza. Spotkał się z władzami miasta w Młynie Górnym, w którym niedługo ruszą prace adaptacyjne. Powstanie tu centrum edukacyjno-kulturalne Młyn Energii. Koszt tej inwestycji na dziś: 65 mln zł.
Niedawno na sesji Rady Miejskiej radni opozycji dopytywali prezydenta Grudziądza, kiedy wreszcie zrealizuje modernizację Młyna Górnego. Michał Czepek, radny sejmiku samorządowego i dyrektor wydziału kultury i sportu UM w Grudziądzu wyjaśnił, że tę inwestycję realizuje marszałek województwa. Pojawiła się też kwestia, gdzie urządzić parking przy tym obiekcie. – Przepisy wymagają, żeby przy takim centrum nauki powstał parking, z którego korzystać będą osoby odwiedzające obiekt. Istnieje możliwość, że kilkadziesiąt miejsc powstałoby na parceli w strefie B parkingowej – mówił Michał Czepek.
– Marszałek województwa wystąpił do władz miejskich Grudziądza o przekazanie jednej parceli przy starostwie, na co się nie zgodziłem, bo to jest skwer. W sumie wycieczki mogłyby się zatrzymywać przy alei 23 Stycznia i stadionie, gdzie jest miejsce – rozważał prezydent Maciej Glamowski na sesji. – Jednak chodzi o parcelę nieopodal Młyna, od strony tego obiektu.
Ostatecznie znalazło się rozwiązanie co do parkingu przy Młynie. Dziś (18 października) prezydent Grudziądza Maciej Glamowski symbolicznie wręczył marszałkowi uchwałę Rady Miejskiej o przekazaniu w formie darowizny nieruchomości, na której urządzony zostanie parking.
Jest to dopełnienie ustaleń sprzed kilku lat, kiedy nastąpiła zamiana nieruchomości i przejęcie przez marszałka zabytkowego Młyna.
Przygotowano na dziś ekspozycję obrazującą, jak będzie po modernizacji prezentować się Młyn Energii, w którym funkcje edukacyjne skupią się na naukach ścisłych: matematyce i fizyce. Powstaną w nim m.in. laboratoria nauk ścisłych. Stworzona zostanie możliwość zdobywania w tym centrum dodatkowej wiedzy matematyczno-przyrodniczej.
– Cieszy fakt, że projekt postępuje i mocno trzymam kciuki za jego terminową realizację – podsumowuje Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Znakomicie, że taki obiekt wzbogaci ofertę naszego miasta. Kolejny zabytkowy budynek odzyska dawny blask, a z centrum jako atrakcji korzystać będą nie tylko nasi mieszkańcy, ale również turyści.
Bardzo ważne, by niszczejący Młyn Górny jak najszybciej stał się efektownym centrum edukacyjnym. W obecnym stanie nie zdobi centrum Grudziądza i reprezentacyjnego miejsca przy starostwie powiatowym. Młyn Energii stanie się jedną z nowych atrakcji w sercu miasta.
717 905 zł kosztować będzie wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Pieniądze te zapewnia Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Robert Lebioda jest głównym projektantem (poznańska firma Sound&Space). Prace projektowe dobiegają końca a budowlane mają rozpocząć się w 2023 roku. Oddanie do użytku zaplanowane jest na 2025 rok.
Kto angażuje się w sprawę odnowienia zabytku przy kanale Trynka – Młyna Górnego?
Marszałka województwa Piotra Całbeckiego i jego służby wspierają jak mogą władze Grudziądza, ale także: senator Ryszard Bober, poseł Tomasz Szymański, radni sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Michał Czepek i Robert Malinowski. Także wielu radnych grudziądzkich z przewodniczącym Rady Miejskiej Łukaszem Kowarowskim.
Maryla Rzeszut
Wizualizacje: Sound&Space i Mikołaj Kuras dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa K-P.