W Willi Victoriusa będą klasy i pracownie grudziądzkiego „Plastyka” oraz galeria sztuki! 3,5 mln zł. z Polskiego Ładu pozwala remontować zabytek (zdjęcia)

Niesamowicie ucieszyła uczniów perspektywa wyremontowania strasznie zniszczonego obiektu przy ul. Armii Krajowej. Nie mogą się doczekać, kiedy zaczną chodzić do szkoły w Willi Victoriusa. A uczniom klasy czwartej Liceum Sztuk Plastycznych w Grudziądzu żal, że nie będą uczyć się w odrestaurowanym zabytku…

Nauczycielką w Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Czapskiego w Grudziądzu jest Paulina Kaczor-Paczkowska – artysta rzeźbiarz, córka znanego grudziądzkiego rzeźbiarza Ryszarda Kaczora. – Wszyscy w szkole, a zwłaszcza uczniowie są zachwyceni tym, że miasto remontuje obiekt, w którym odbywać się będą lekcje, zajęcia praktyczne i będą też organizowane wystawy. W gmachu Willi Victoriusa  będziemy bowiem mieć swoją  galerię sztuki, w której zamierzamy eksponować prace uczniów – nie ukrywa radości Paulina Kaczor-Paczkowska. – Ogromnie żałują uczniowie klasy czwartej, że już ich nie obejmie przeprowadzka do pięknego obiektu, ale będą mogli nas odwiedzać a może też wystawiać w naszej galerii swoje prace…  

Już dwie absolwentki grudziądzkiego „Plastyka”, po ukończeniu studiów podjęły pracę w swojej byłej szkole. Liceum Sztuk Plastycznych przedstawiło właśnie nową nauczycielkę malarstwa i rysunku – Magdalenę Klimkiewicz. To właśnie jedna z absolwentek Liceum Sztuk Plastycznych w Grudziądzu. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale malarstwa.

Remont Willi Victoriusa w Grudziądzu odbywa się pod nadzorem konserwatora zabytków.  Miasto otrzymało dofinansowanie 3,5 miliona zł. na rewitalizację tego zabytku. – Całość remontu będzie kosztować około 7 milionów zł. – informuje Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.  – Dotychczas zainwestowaliśmy około 500 tysięcy złotych na roboty zabezpieczające. Aktualnie trwają procedury wyłonienia wykonawcy na drugi etap prac zabezpieczających obiekt. W 2024 roku właśnie dzięki przyznanej nam kwocie 3,5 miliona złotych z Polskiego Ładu przeprowadzimy pierwszy etap właściwych prac restauracyjno-konserwatorskich. Przede wszystkim ma być wykonana konstrukcja dachu, elementy izolacji przeciwwilgociowej i stolarki zewnętrznej.

O rewitalizacji unikatowego zabytku i przeznaczeniu Willi Victoriusa na obiekt Liceum Sztuk Plastycznych w Grudziądzu mówili na konferencji prasowej: wicewojewoda Józef Ramlau, prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki, prezydent Maciej Glamowski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Kosiński, nauczycielka i artysta rzeźbiarz Paulina Kaczor-Paczkowska.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Ta, boczna część Willi Victoriusa zostanie rozebrana, gdyż uległa ogromnej degradacji. W tym miejscu powstanie pawilon nawiązujący stylem do zabytkowego obiektu (wizualizacja poniżej).
Aktualnie trwają prace zabezpieczające Willę Victoriusa w Grudziądzu.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

W Willi Victoriusa będą klasy i pracownie grudziądzkiego „Plastyka” oraz galeria sztuki! 3,5 mln zł. z Polskiego Ładu pozwala remontować zabytek (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu