W weekend otwarcia – sobotę i niedzielę do godz. 18.00 wszyscy zwiedzali bezpłatnie nowe w Grudziądzu Muzeum Handlu Wiślanego Flis (zdjęcia, wideo)

Wielu zwiedzających przyciągnął pierwszy dzień weekendu otwarcia Muzeum Handlu Wiślanego FLIS – 10 września. Spichrz 33-35 w sobotę tętnił życiem! Przy wejściu każdy dostał ulotkę z programem. Były pokazy, warsztaty, koncert.

Wejście do Muzeum Handlu Wiślanego FLIS jest także – jakżeby inaczej – od strony Wisły!

– To muzeum inne niż wszystkie, interaktywne, stworzone na miarę XXI wieku – mówiły panie Anna Deczer i Katarzyna Szklarska po wyjściu z Muzeum Handlu Wiślanego FLIS. – Eksponaty są tak interesujące i przyciągające, np. tratwy na Wiśle, że korci, aby je dotknąć. A przecież eksponatów w muzeum dotykać nie można. Nie tylko dzieciom trudno się powstrzymać, dorosłych też kusi: grzebią w workach z ziarnem, dotykają jednostek żeglugowych „płynących” po wodach Wisły… Pracownicy muzeum przypominają: nie dotykamy eksponatów, chyba że są to przedmioty udostępnione w ramach warsztatów lub – jak wędki do wyciągania rybek – przeznaczone do aktywnego korzystania z wydzielonego stanowiska.

W sobotę, po otwarciu o godz. 12 rozpoczęło się indywidualne zwiedzanie ekspozycji. Bardzo podobają się pokazy wypieku (prawdziwa kuchnia, gdzie zagniata się ciasto i piecze chleb, bułki, rogaliki…). Pachnie świeżym pieczywem na całym piętrze. Od godz. 12.00 do 14.00 prowadzone były warsztaty „Piaskiem malowane”, a od godz. 14.00 do 16.00 warsztaty „Brokatowe impresje”.

W kawiarni muzealnej częstowano zwiedzających chlebem ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Spore wzięcie miały stoiska wystawiennicze z regionalnymi produktami (miodem, cydrem, piwem).

Wieczorem, o godz. 19 rozpoczął się koncert „W nurcie retro”. Wystąpili: Paweł Wiśniewski (akordeon), Michał Hajduczenia (wokal, kontrabas), Magdalena Cysewska (wokal).

W niedzielę, 11 września od godz. 12.00 program dla zwiedzających jest  podobny. Inny będzie tylko koncert: o godz. 16.30 wystąpi Kapela Chełmińska. Ostatnie zwiedzanie z przewodnikiem zaplanowano na godz. 17.00.

Wyjść z muzeum można nie tylko od strony ul. Spichrzowej. Z dolnego poziomu obiektu (z kawiarenki) drzwi prowadzą bezpośrednio na błonia nadwiślańskie.

Tekst, foto i wideo: Maryla Rzeszut

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

W weekend otwarcia – sobotę i niedzielę do godz. 18.00 wszyscy zwiedzali bezpłatnie nowe w Grudziądzu Muzeum Handlu Wiślanego Flis (zdjęcia, wideo)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu