Wojewódzki konserwator zabytków pilnuje fachowego przebiegu odnowy unikatowych, średniowiecznych murów miejskich w Grudziądzu

Sambor Gawiński – wojewódzki konserwator zabytków określił warunki, jakie musi spełnić firma odnawiająca fragment średniowiecznych murów miejskich. Sprawdzał w Grudziądzu naocznie, czy zalecenia są respektowane.

Sambor Gawiński, wojewódzki konserwator zabytków kontroluje przebieg rewitalizacji średniowiecznych grudziądzkich murów.

Rozwinęły się prace konserwatorskie przy południowo-wschodnim fragmencie średniowiecznych murów miejskich z wieżyczką wodną i basztą. Przechodnie mogą obserwować ich postęp, mimo że są częściowo zakryte zabezpieczającymi zasłonami.

– W tym tygodniu odbyła się komisja konserwatorska z udziałem wojewódzkiego konserwatora zabytków Sambora Gawińskiego, podczas której omawiano postępowanie z poszczególnymi fragmentami murów – informuje Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Wykonawca musi dołożyć ogromnych starań, by wykonać prace zgodnie ze sztuką konserwatorską. Wieżyczka wodociągowa to unikatowy zabytek w skali kraju. Była częścią systemu, który dostarczał Grudziądzowi wodę pitną z Trynki. Z tej wieży woda była rozprowadzana wodociągami po mieście.

Odnawianie murów rozpoczęto od ich górnej części, wraz z zabytkową, unikatową w Polsce wieżyczką wodociągową.

Wartość zadania wynosi 607 546 zł.

Wykonawcą rewitalizacji fragmentu murów miejskich jest firma Alta. Zakończenie prac zaplanowano na listopad 2022 roku.

(marz)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Wojewódzki konserwator zabytków pilnuje fachowego przebiegu odnowy unikatowych, średniowiecznych murów miejskich w Grudziądzu

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu