Dyrektor szpitala w Grudziądzu Maciej Hoppe na sesji Rady Miejskiej: – Wystąpiłem o zawieszenie na pół roku oddziału udarowego

– Nie udało się dotychczas skompletować zespołu 5 lekarzy do pracy na „udarówce”. A nie chcemy tworzyć złudzeń, że pododdział udarowy jest, skoro nie można na nim udzielić pacjentom odpowiedniej pomocy – wyjaśnił dyrektor Maciej Hoppe. W czasie wakacji oddział wróci.

Grudziądzcy radni przyjęli dziś na sesji wiele uchwał m.in. w sprawie budżetu na 2023 rok, prognozy finansowej na lata 2023-2037, utworzenia Branżowej Szkoły I Stopnia Nr 6 przy ul. Konarskiego 39 i inne. O najważniejszych decyzjach poinformujemy.

Przede wszystkim bardzo ważna jest dla mieszkańców Grudziądza informacja, że przez pół roku oddział udarowy będzie zawieszony. Maciej Hoppe, dyrektor  Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. Biegańskiego w Grudziądzu podkreślił, że nawet nie dopuszcza myśli o zlikwidowaniu „udarówki”, godząc się na jej półroczne zawieszenie.  Argumentował: – Aktualnie uczciwym jest nie narażanie pacjentów przywożąc ich do nas, gdy nie mamy zdolności przyjmowania i leczenia chorych z udarem. Boli nas, że trzeba przyjąć takie rozwiązanie, ale nie ma innego wyjścia. Zakładam, że w czasie wakacji oddział udarowy zostanie przywrócony.

Brak lekarzy neurologów, którzy mieliby pracować na tym oddziale w Grudziądzu wynika z warunków finansowych. Przeszkody są jednak do przezwyciężenia.

– Rozmawiałem z drem Robertem Bonkiem i ustaliliśmy poziom finansowy wynagradzania kadry medycznej – objaśnia dyrektor Maciej Hoppe. – Uznał on, że jest w stanie zachęcić lekarzy, którzy za te stawki podejmą pracę w Grudziądzu. Nie podam wysokości stawek, gdyż działamy w warunkach konkurencji i ta otwartość do tej pory nam nie pomagała. Czas jest dość dobry na pozyskiwanie kadry medycznej, gdyż kończą się egzaminy specjalizacyjne neurologów. Jeden lekarz neurolog dojdzie do nas w marcu. Jest w trakcie specjalizacji. Potrzebujemy jeszcze trzech.

Dr nauk med. Robert Bonek to neurolog z drugim stopniem specjalizacji, jest ordynatorem oddziału neurologicznego i oddziału udarowego szpitala w Grudziądzu.

Dyrektor Maciej Hoppe podkreśla: – Zawieszenie oddziału udarowego to czas dla nas aby znaleźć lekarzy i aby w czasie wakacji oddział ten na powrót zafunkcjonował.

Radny Krzysztof Pokora (Koalicja Obywatelska) pytał na sesji jak szybko można przywrócić oddział po jego zawieszeniu a jak długo trwałoby jego odbudowywanie po – nie daj Boże – likwidacji.

Dyrektor Maciej Hoppe tłumaczył: – Zawieszony oddział po upływie pół roku wróci „od ręki”. A zlikwidowany tworzony jest od początku, począwszy od rejestracji i uzyskiwania pozwoleń. Likwidacji jednak w ogóle nie dopuszczam.

Tomasz Smolarek (Koalicja Obywatelska) pytał: – Czy nie zacząć działać innym trybem i apelować do marszałka i wojewody o wsparcie w utrzymanie oddziału udarowego?

Radny Tomasz Smolarek (Koalicja Obywatelska) przypomniał, że sprawa oddziału udarowego w Grudziądzu odwleka się od sierpnia 2022 r. kiedy to miał już działać. – Teraz ma być zawieszony i obawiam się, czy znów przez ten czas uda się zebrać 5 lekarzy chętnych do podjęcia pracy. Czy nie zacząć działać innym trybem: apelować do wojewody i marszałka o wsparcie w utrzymaniu oddziału udarowego – sugerował Tomasz Smolarek. – Kto pomoże, by 5 neurologów rozpoczęło u nas pracę? Minister zdrowia Niedzielski mówił o wysysaniu lekarzy z publicznej służby zdrowia przez ośrodki prywatne, niepubliczne. Trzeba więc mieć odpowiednią ofertę finansową. Skąd wziąć pieniądze? Zaciągnięcie kolejnej pożyczki to misja samobójcza…

Zabrał głos Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Nie ma tygodnia, żebym nie naciskał na pozyskanie lekarzy. Stawek dla neurologów wywindować też nie możemy, gdyż pociągnie to lawinę roszczeń innych medyków – zauważa prezydent. – Rozważamy system stypendialny dla studentów uczelni medycznych. Wtedy wiązaliby się z Grudziądzem – miastem ciekawym, ładnym, w którym można realizować się zawodowo. Chcemy przygotować wstępny pakiet dla lekarzy rezydentów, tylko są to niemałe środki. Ale jesteśmy zdeterminowani, aby takie rozwiązanie wprowadzić. Z marszałkiem województwa rozmawiamy natomiast o dofinansowaniu naszego szpitala na aparaturę medyczną, która musi być unowocześniana. W grę wchodzi około 20 mln zł. Ale istota problemu, że nie tylko nasz szpital boryka się z utrzymaniem ważnych oddziałów, wynika z braku systemowego rozwiązania w polskim szpitalnictwie. Słyszymy jak minister Niedzielski zapowiada wprowadzenie ustawy o systemowych rozwiązaniach niemal w ciągu tygodnia, co się odwleka.  Przecież dług szpitala naszego i innych lecznic powinien być zrestrukturyzowany centralnie. Gdyby szybciej to wdrożono, teraz moglibyśmy spokojnie zwiększyć stawki dla neurologów. A mamy problem ze znalezieniem środków. Przecież dług szpitala to jest zaszłość sprzed wielu, wielu lat! Kto ma utrzymywać tak duży szpital? Samorząd 100-tysięcznego miasta czy państwo? – pytał retorycznie prezydent Glamowski.

Sytuacja jest dziś taka, że wniosek o zawieszenie oddziału udarowego dyrektor Maciej Hoppe – z żalem – wystosował. Jeszcze zaopiniuje go 14 lutego rada społeczna szpitala i dyrekcja oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy.

 – Nie może nie być w Grudziądzu takiego oddziału – mówili na sesji Rady Miejskiej wszyscy. To daje nadzieję, że rzeczywiście – jeśli zostanie zawieszony, to w czasie wakacji 2023 roku będzie przywrócony.

TEKT I FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Dyrektor szpitala w Grudziądzu Maciej Hoppe na sesji Rady Miejskiej: – Wystąpiłem o zawieszenie na pół roku oddziału udarowego

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu