Jak zachęcić naszego malucha pasją do czytania ? Wyjaśniamy, dlaczego jest to tak ważne.
Czego chcemy dla naszego dziecka jako rodzice?
Większość rodziców ma podobne cele: chcą spędzać ze swoimi dziećmi jak najwięcej czasu, pomagać im w byciu niezależnym, w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, z budowaniem w nich ciekawości do świata. Wszystkie te cele można osiągnąć, zabierając dziecko do biblioteki. Młody wiek to najlepszy czas na zbudowanie tego nawyku. Wypady do biblioteki z dzieckiem niosą ze sobą wiele korzyści:
- zapewniamy naszemu dziecku dostęp do nieskończonego zasobu wiedzy i informacji
- poszerzamy jego perspektywy
- wzmacniamy umiejętności społeczne
- przygotowujemy je do warunków szkolnych.
Wizyty w bibliotece mogą wywrzeć trwałe wrażenie na naszym dziecku i wpłynąć na nie w sposób, którego sami nie możemy przewidzieć. Nie jesteście jeszcze przekonani? Przyjrzyjmy się wszystkim korzyściom.
Bogactwo zasobów dla rodziców
Zasoby oferowane przez biblioteki oraz wydarzenia przez nie organizowane to narzędzia dla rodziców, które mogą pomóc w nauczeniu dzieci ważnych umiejętności życiowych. Mogą to też zrobić przy małym wysiłku. Zazwyczaj wystarczy tylko zaprowadzić malucha do biblioteki, a on już sam łapie bakcyla – od momentu otrzymania własnej karty bibliotecznej.
Biblioteki to szybka lekcja odpowiedzialności
Karty biblioteczne uczą dzieci odpowiedzialności. Często jest to pierwszy moment, kiedy dostają coś na wyłączność i muszą o to zadbać. To samo tyczy się samych książek – dzieci muszą o nie dbać, pamiętać żeby oddać je na czas i pilnować ich stanu. To doskonały sposób na nauczenie dzieci odpowiedzialności.
Czytanie to pokarm dla mózgu
Dzieci, które wcześnie zaczynają czytać, budują i wzmacniają połączenia w swoich mózgach. Pomaga to dzieciom rozwinąć się w ciekawych świata i krytycznych myślicieli, którzy mogą odkrywać nowe pomysły. Zdrowe nawyki czytelnicze, które są wpajane, gdy Twoje dziecko jest małe, będą towarzyszyć mu przez całe życie. To sprawia, że takie dzieci są lepiej przystosowane do warunków szkolnych, w których czytanie jest wymagane.
Czytanie prowadzi do odkrywania nowych pasji
W bibliotece znajdują się książki na każdy temat, jaki możemy sobie wyobrazić: o kosmosie, dinozaurach, zwierzętach, roślinach, innych krajach, kulturach, zwyczajach… Mając do wyboru tak wiele opcji beletrystyki i literatury faktu, Twoje dziecko zawsze będzie uczyć się nowych rzeczy i napotykać informacje, które są dla niego wyzwaniem. Czynność określania swoich zainteresowań i preferencji czytelniczych jest również ważnym ćwiczeniem w samodzielności i wyrażaniu siebie.
Dodatkowo umożliwienie dzieciom szukania pomocy u bibliotekarzy w wyborze książek jest pozornie prostą czynnością, która może przynieść korzyści społeczne i emocjonalne. Bibliotekarze są przeszkoleni w pomaganiu dziecku w wyrażaniu jego zainteresowań i mogą poprowadzić je we właściwym kierunku, jednocześnie dając dzieciom możliwość poczucia niezależności. Umożliwienie dziecku prowadzenia niezależnych interakcji z personelem biblioteki zbuduje u niego pewność siebie i umiejętności komunikacyjne.
Ćwiczenie nowych umiejętności
Głównym powodem promowania bibliotek i czytelnictwa jest to, że pomaga to młodym uczniom rozwijać nowe umiejętności. Na przykład czytanie to świetny sposób na poszerzenie słownictwa i nauczenie dziecka, jak wyrażać swoje myśli. Rozszerza ich zdolności językowe i pomaga zrozumieć, jak słowa mogą być używane w różnych sytuacjach. Wizyty w bibliotece mogą być również świetnym sposobem na nauczenie dziecka umiejętności społecznych.
Dlatego właśnie wizyty w bibliotekach Grudziądza nie powinny skończyć się na Nocy Bibliotek 1 października. Zabierajmy tam naszego malucha przy każdej nadarzającej się okazji, aż sam będzie nas o to prosił. Warto dawać mu też dobry przykład – jeżeli my będziemy często odwiedzać to miejsce, wybierać książki i czytać, to nasze dziecko na pewno też szybko złapie bakcyla. Takie wizyty sprzyjają budowaniu wyjątkowej relacji między Tobą a Twoim dzieckiem, którą będą one pamiętać przez wiele lat. Są to chwile, kiedy jesteś całkowicie skoncentrowany na swoim dziecku, a ono na pewno zauważy Twoją uwagę.
(TEKST NADESŁANY)