„Gaudeamus igitur” na scenie teatru odśpiewał chór The G Singers. Inauguracyjne wykłady wygłosili prof. dr hab. nauk med. Aleksander Goch i prezydent Grudziądza dr Maciej Glamowski.
Uroczystość zorganizowano w CK Teatr w Grudziądzu. Na początek w Międzypokoleniowym Centrum Wiedzy studentów jest 40, ale powstała lista rezerwowa i kolejny nabór planowany jest w czerwcu tego roku.
Poseł Tomasz Szymański życzył słuchaczom wyróżniających osiągnięć w nauce a senator Ryszard Bober spoglądając na salę orzekł: – Jak myśmy się wszyscy ładnie zestarzeli… I życzył Międzypokoleniowemu Centrum Wiedzy sukcesów w łączeniu środowisk w różnym wieku. Złożył też – z kwiatami – życzenia wszystkim paniom z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Inauguracyjne wykłady wygłosili prof. dr hab. nauk med. Aleksander Goch i prezydent Grudziądza dr Maciej Glamowski.
– Jesteście elitą wśród seniorów – mówił prof. Aleksander Goch. – Aktywność w zdobywaniu wiedzy, uczestnictwo w zajęciach, ruch fizyczny oznacza, że przedłużycie sobie państwo życie przynajmniej o kilka lat.
Omówił różnorodne korzyści, jakie daje seniorom udział w zajęciach, rozwijanie pasji, dokształcanie się – na podstawie badań efektów działalności Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W Grudziądzu mamy Międzypokoleniowe Centrum Wiedzy, które obejmie także młodzież i dzieci. Rezultaty powinny być więc jeszcze lepsze!
– Otwieramy dziś nowy projekt, który na początek adresujemy do seniorów. W tym międzypokoleniowym przedsięwzięciu z czasem wezmą także udział środowiska młodzieżowe i dziecięce. Zależy nam, byśmy jako społeczeństwo uczyli się od siebie nawzajem – starsi od młodszych i młodsi od starszych – mówił Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza, który podczas wykładu z ekonomii objaśnił, skąd biorą się pieniądze w budżecie miejskim, jak są dzielone oraz na co są wydawane.
Uroczystość zakończył występ: młodzieżowe piosenki dla wspaniałych seniorów wykonali: Matylda Ciborowska (wokal), Celina Furso (gitara) i Kamil Strojny (cajon) z grudziądzkiego zespołu Melisa, inaugurując z kolei międzypokoleniowe relacje!
W semestrze letnim studenci MCW wysłuchają ciekawych wykładów z różnych dziedzin. W programie jest m.in. akademia zdrowia, zajęcia z informatyki, ekonomii, sztuk plastycznych, wiedzy o regionie, warsztaty z wiedzy obywatelskiej. Będą też działać jako wolontariusze. Przewidziana jest aktywność fizyczna (tai chi).
Słuchacze Międzypokoleniowego Centrum Wiedzy będą uczęszczać na zajęcia w marinie a gdy zostanie wyremontowany Dom Towarowy Korzeniewskich na Rynku, to uczelnia tam się przeniesie.
TEKST, FOT. I WIDEO: MARYLA RZESZUT