Zadłużeni przez wysokie ceny energii mieszkańcy będą mogli wystąpić o umorzenie części należności i odsetek. Zapłacą mniej za ciepło systemowe

Drogi wyjścia proponują: prezydent Grudziądza Maciej Glamowski oraz prezesi OPEC Grudziądz i MPGN. Mieszkańcy Grudziądza zapłacą mniej za energię cieplną. Jakim cudem? Właśnie wdrażane są decyzje, które powinny przynieść oszczędności energetyczne, co przełoży się na niższe rachunki.

Od lewej: Marek Dec – prezes OPEC Grudziądz, Maciej Glamowski – prezydent Grudziądza i Leszek Czaplewski – prezes MPGN podczas konferencji prasowej, na której poinformowali o sposobach pomocy mieszkańcom.

Samorząd nie przechodzi obojętnie obok wysokich kosztów energii elektrycznej, które są dużym obciążeniem dla mieszkańców. Udowadnia, że można znaleźć sposób na ograniczenie tych kosztów i pomóc grudziądzanom.

– Wysoka inflacja i drożyzna bardzo źle wpływa na komfort życia naszych mieszkańców. Natychmiastową, wyraźną poprawę przyniosłaby obniża VAT-u z 23 na 5 procent. Niestety, mimo apeli i petycji nie ma żadnej reakcji i woli obniżenia podatku VAT, który jest odpowiedzialny za wysokie koszty ciepła. Robimy więc wszystko, aby ulżyć naszym mieszkańcom – zapewnia Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Spółki OPEC Grudziądz i Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami poczyniły konkretne kroki, które doprowadzą do obniżenia opłat za ciepło systemowe.

Przede wszystkim dokonano przeglądu instalacji w każdym budynku, by zweryfikować jej stan.

Co już zainteresuje mieszkańców, to dwie decyzje związane z wprowadzeniem mechanizmów osłonowych.

– Bardzo ważne będzie wprowadzenie od kwietnia maksymalnego poziomu zaliczek na ciepłą wodę w kwocie nie wyższej niż 60 zł. za metr sześcienny ze skorygowaniem rachunków od początku tego roku – objaśnia prezydent Maciej Glamowski. – Drugi tor pomocy mieszkańcom to przygotowany projekt uchwały oddłużeniowej, który teraz trafi do komisji mieszkaniowej, a następnie pod obrady sesji Rady Miejskiej. Liczę, że jego przyjęcie przez radnych będzie kolejnym namacalnym dowodem na to, iż robimy wiele, by możliwie jak najbardziej odciążyć mieszkańców w tych trudnych dla wszystkich czasach.

Projekt uchwały oddłużeniowej przygotowało Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami wraz z miastem. Przewiduje on, że do końca stycznia 2024 roku mieszkańcy będą mogli złożyć wnioski o umorzenie części długu, jaki posiadają wobec spółki: 70 procent w przypadku jednorazowej wpłaty 30 procent zadłużenia oraz  umorzenie 100 procent odsetek lub 60 procent w sytuacji spłaty 40 procent zadłużenia w ratach do końca 2024 roku oraz umorzenie 100 procent odsetek.

– Rosnące zadłużenia to bardzo duży bagaż dla wielu grudziądzkich rodzin – przyznaje Leszek Czaplewski, prezes zarządu MPGN Grudziądz. – Wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom i planujemy zdjąć ten nawis zadłużeniowy, stąd przygotowany program restrukturyzacyjny.

Jednocześnie to znak czasu – coraz większe oszczędzanie ciepła przez mieszkańców i bardziej racjonalne korzystanie z energii cieplnej, by jej mniej zużywać i zredukować opłaty.

– Aktualny poziom cen ciepła powoduje, że nasi klienci zaczynają myśleć o efektywności energetycznej – stwierdza Marek Dec, prezes zarządu OPEC Grudziądz. – To dobry kierunek. Od wielu lat zachęcamy do tego, aby poważnie podchodzić do zużywania ciepła. W naszym codziennym życiu nie możemy marnować zużywanej energii cieplnej lecz ją szanować.

(marz)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Zadłużeni przez wysokie ceny energii mieszkańcy będą mogli wystąpić o umorzenie części należności i odsetek. Zapłacą mniej za ciepło systemowe

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu