Znacie słówka typowe dla grudziądzkiego dialektu? Zgłoście Bibliotece Miejskiej, która tworzy słowniczek. Pozyskała na to 25 tysięcy zł. z ministerstwa

Pieniądze są potrzebne na realizację projektu: „Jo! Jo? Toć jo! – grudziądzkie zmagania językowe”. Grudziądzka książnica pozyskała 25 tysięcy zł. dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wkład własny miasta do projektu wynosi 9 000 zł.

Jaki jest cel tego projektu? Biblioteka Miejska im. W. Kulerskiego pragnie zapoznać młode pokolenie z unikatowym, grudziądzkim słownictwem i nazewnictwem, którym na co dzień posługują się zwłaszcza starsi mieszkańcy, a które wypierane jest współczesnymi neologizmami.  

Przewidziane są także wykłady o specyfice grudziądzkiego dialektu, warsztaty dla dzieci i seniorów oraz gra terenowa sprawdzająca znajomość lokalnych nazw i powiedzeń. Zwieńczeniem projektu będzie wydanie słowniczka dialektu grudziądzkiego, którego bazą staną się słowa i zwroty zbierane od mieszkańców w ciągu jego trwania. 

Pracownicy Biblioteki proszą mieszkańców, by przesyłali na adres: bibl.czasop@grudziadz.pl wszelkie słowa, zwroty czy nazwy własne, które pamiętają z dzieciństwa, rodzinnego domu lub też których używają na co dzień, a które są dla Grudziądza charakterystyczne. Wskazane przez mieszkańców słowa i zwroty posłużą do stworzenia niepowtarzalnego słowniczka. Propozycje można również zgłaszać osobiście bibliotekarzom w gmachu przy ul. Legionów 28.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Znacie słówka typowe dla grudziądzkiego dialektu? Zgłoście Bibliotece Miejskiej, która tworzy słowniczek. Pozyskała na to 25 tysięcy zł. z ministerstwa

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu