Motocykle na czerwonym dywanie? Tylko w Grudziądzu! Piękne maszyny, zdjęcia i fakty z historii speedwaya – na wystawie „Sto lat żużla”  (zdjęcia)

Dotychczas była eksponowana tylko w Warszawie i Bydgoszczy.

Żużlowe motocykle stały w sobotę wieczorem na Rynku, przed pomnikiem Żołnierza Polskiego. Zapowiadały niecodzienną wystawę w DT Korzeniewskich w Grudziądzu.

Surowe mury remontowanego Domu Towarowego  Korzeniewskich stały się znakomitym tłem i scenografią dla legendarnych motocykli żużlowych. Ekipa MPGN-u przygotowała wnętrza parteru, żeby można było w nich zorganizować wystawę.

Na otwarcie ekspozycji w Grudziądzu – mieście żużla przybyło wiele osób związanych z tym sportem ale też szefowie i działacze innych klubów. Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o Grudziądzu jako o ośrodku godnym organizowania imprez żużlowych także międzynarodowej rangi.

Przede wszystkim na otwarciu wystawy stawiły się w komplecie władze miejskie: prezydent Maciej Glamowski z zastępcami Róża Lewandowską i Szymonem Gurbinem. Przybył przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kowarowski z zastępcami Pawłem Napolskim i Krzysztofem Kosińskim oraz radni. Także senator Ryszard Bober i poseł Tomasz Szymański. Wszyscy wymienieni są kibicami żużla i często goszczą na stadionach podczas meczów. Nie zabrakło Zbigniewa Fiałkowskiego, wiceprzewodniczącego Głównej Komisji Sportu Żużlowego.

Był żużlowiec ZOOLESZCZ GKM Vadim Tarasienko z grupą młodych zawodników.

Wręczono podziękowania osobom oddanym speedwayowi, które przyczyniły się do zorganizowania wystawy w Grudziądzu. Oprócz prezydenta Macieja Glamowskiego podziękowanie odebrali: Marcin Murawski – prezes GKM Grudziądz, Marek Kończykowski – znany mechanik i Leszek Czaplewski – prezes MPGN, który podkreślił zasługi swoich pracowników, bo to oni odpowiednio przygotowali obiekt do wprowadzenia na parterze ekspozycji. Z Markiem Kończykowskim był też Jan Szydlik.  

Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza zaznaczył, że wystawa jest wielkim wydarzeniem, ale też wykorzystanie remontowanego Domu Towarowego Korzeniewskich ma ogromne znaczenie. – Kamienica ta jest kolejnym zabytkiem, o który troszczy się miasto. Nową elewację tego gmachu powinniśmy ujrzeć wiosną 2024 roku – mówi prezydent Glamowski.  

Wystąpili soliści Studia Piosenki Zbigniewa Poliszczuka.   

Honorowym patronem wystawy „100 lat żużla” jest Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki a honorowy patronat nad cyklem wystawy sprawuje europoseł Ryszard Czarnecki. Wystawa otwarta bedzie w Grudziądzu do 17 września.

TEKST, FOT. I WIDEO: MARYLA RZESZUT

Zanim cokolwiek się wydarzyło podczas otwarcia wystawy – rozległ się ulubiony dźwięk zawodników i fanów speedwaya: odpalony został motocykl żużlowy!

Vadim Tarasienko – żużlowiec ZOOLESZCZ GKM Grudziądz na otwarciu wystawy.
Na scenie – wokaliści Studia Piosenki Zbigniewa Poliszczuka.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Motocykle na czerwonym dywanie? Tylko w Grudziądzu! Piękne maszyny, zdjęcia i fakty z historii speedwaya – na wystawie „Sto lat żużla”  (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu