Znamy laureatów Grudziądz Foto 2022: dobre prace, dobre nagrody! Mamy zdolnych mistrzów obiektywu (zdjęcia)

Poznaliśmy wyniki Konkursu Grudziądz Foto 2022. Nie przybył zdobywca głównej nagrody Grand Prix – Maciej Czerwiński (obowiązki służbowe). Nagrody odebrali zwycięzcy w kategoriach: fotografia artystyczna – Fabian Górecki, fotografia reportażowa – Bartosz Błędowski, fotografia z telefonu komórkowego –  Sandra Elwertowska i za najlepszy debiut – Piotr Jurczyk.

Od prawej: Sandra Elwertowska, Piotr Jurczyk, Bartosz Błędowski i Fabian Górecki – zwycięzcy w czterech głównych kategoriach.

Były też wyróżnienia specjalne: Arkadiusz Kikulski otrzymał je w kategorii fotografii reportażowej, a Kacper Janowski – fotografii artystycznej.

Arkadiusz Kikulski (z prawej) i Kacper Janowski – zdobywcy wyróżnień specjalnych.

Ponadto wyróżnienia otrzymali: Kamilla Okleja (fotografia artystyczna), Piotr Strzałek (reportaż), Joanna Piątkowska (debiut) i Marcin Zygmunt (fotografia telefonem komórkowym).

Czterej wyróżnieni fotograficy, tuż po wręczeniu nagród.

– W tym roku napłynęły 244 prace od 31 uczestników, w tym od 13 debiutantów – poinformowała Marianna Gitner – Sawistowska, kurator konkursu i wystawy, witając w teatrze uczestników konkursu i gości. – Wśród prac konkursowych były 133 wykonane telefonem komórkowym. W tegorocznej edycji oceniane były prace tematycznie związane z Grudziądzem w roku 2021.

Czwórce laureatów nagrody wręcza Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

– Czasy bardzo się zmieniły. Pamiętam z mojej młodości, jak robiliśmy zdjęcia aparatem Smiena i to była frajda, a jak ktoś miał Zenita czy inny, lepszy aparat, to była niesamowita rzadkość i sensacja. Wywoływało się fotografie w ciemni, to dawało nam radość. – wspominał Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza, jeden z patronów konkursu. – Widać, jaką drogę przeszliśmy od lat 80. do dziś. Cenne jest to, że można w ciekawy sposób sfotografować urokliwą uliczkę czy inny zakątek miasta i te najlepsze zdjęcia szeroko upowszechniają media społecznościowe. Jest to wyjątkowy, potrzebny konkurs.

Głównym trofeum konkursu jest Grand Prix a nagrodą – wyjazd do Brukseli. Zdobywca tej nagrody Maciej Czerwiński to fotografik amator i samouk. Jest ratownikiem medycznym i żołnierzem zawodowym. Gra w grudziądzkim zespole Garaż 37. Dotychczas zdjęcia zamieszczał jedynie na swoim profilu na portalu społecznościowym i forach tematycznych. Zajmuje się astrofotografią, fotografią nocną i zjawisk atmosferycznych. Dziś obowiązki wobec Ojczyzny (świadczy pomoc medyczną w wojsku) uniemożliwiły mu odebranie Grand Prix. Nagroda czeka w teatrze, a w perspektywie – wyjazd do Brukseli.

Paweł Napolski prezentuje nagrodę Grand Prix od europosła Radosława Sikorskiego – wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Marianna Gitner – Sawistowska przyznała: – Po raz pierwszy od 25 lat istnienia konkursu nie zdarzyło się, żeby główny zwycięzca nie mógł odebrać tak ważnej nagrody…

Główną nagrodę w imieniu fundatora – europosła Radosława Sikorskiego miał wręczyć pracownik jego biura – Paweł Napolski, ale tylko zaprezentował efektownie na scenie. Trafi ona z czasem do laureata.   

Nagrodę 1000 zł za zwycięstwo w kategorii fotografii artystycznej odbiera Fabian Górecki, z rąk Roberta Malinowskiego, radnego sejmiku samorządowego.

Nagrodę Fabianowi Góreckiemu (za fotografię artystyczną) wręczył Robert Malinowski, radny sejmiku samorządowego, w imieniu fundatorki, przewodniczącej sejmiku – Elżbiety Piniewskiej. Powiedział laureatowi: – Gratuluję i życzę dalszych sukcesów, rozwoju artystycznego i nowych pomysłów na fotografie. 
To był jubileuszowy, XXV Konkurs Grudziądz Foto 2022. – Chciałam, aby nagrody dla najlepszych fotografików były naprawdę dobre. Wsparli nas politycy, firmy, urzędy i z tego jestem dumna – podsumowała Marianna Gitner-Sawistowska. – Chciałabym, aby ten konkurs rozwijał się i stał się ogólnopolskim, nie tylko grudziądzkim. Mógłby być rozgrywany w dwóch kategoriach wiekowych, co roku z innym hasłem. Może Grudziądz zaistnieje na fotograficznej mapie Polski…

Podobnie jak w latach ubiegłych najważniejszym wyróżnieniem jest Grand Prix i wyjazd do Brukseli.  Grudziądz Foto jest konkursem z wieloletnią tradycją, dotyczącym życia miasta i wydarzeń z minionego roku. Swoje prace mogą zgłosić do konkursu wszyscy fotografujący – profesjonalni i nieprofesjonalni.

Wystawa pokonkursowa już jest w teatrze otwarta, warto ją obejrzeć.

Najlepsze zdjęcia eksponowane są w teatralnym foyer, na wystawie pokonkursowej.  Tegoroczne fotografie już są na wystawie, którą można – i warto – obejrzeć.  

Prace oceniało jury w składzie: Piotr Litwic (fotografik, fotosista na planach filmowych), Piotr Sawistowski (fotografik, Magazyn Qltura), Maciej Kastner (fotografik, członek ZPAF), Piotr Bilski (fotoreporter Gazety Pomorskiej), Sławomir Krajewski (laureat Grand Prix 2014), Karol Otto (fotografik), Kuba Stajszczak (fotografik).

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Bon o wartości 500 zł dla Piotra Jurczyka, za najlepszy debiut, wręczony przez Jakuba Kopkowskiego, w imieniu posła Tomasza Szymańskiego.
Bartosz Błędowski odbiera nagrody za zwycięstwo w kategorii fotografii reportażowej.
Najmłodsi uczestnicy Grudziądz Foto 2022 też zostali wyróżnieni.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Znamy laureatów Grudziądz Foto 2022: dobre prace, dobre nagrody! Mamy zdolnych mistrzów obiektywu (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu