Do Grudziądza przyjechały delegacje partnerskich miast. Odbywa się III Konferencja C-CITY – międzynarodowy projekt. Wydano europejską książkę kucharską „Gotowanie i kultura”

W 2019 r. w Gütersloh powstał pomysł stworzenia ponadnarodowej sieci kulturalnej miast partnerskich C-City Project. Sieć łączy: Gütersloh  (Niemcy), Chateauroux (Francja), Broxtowe (Wielka Brytania), Falun (Szwecja) i Grudziądz.

Służy poszerzaniu współpracy miast w dziedzinie kultury, skupiającej się na teatrze, tańcu, filmie, muzyce, literaturze, różnych dziedzinach nauki, biznesu oraz polityki kulturalnej.

Sieć C-City ma wykazać, że europejskie miasta średniej wielkości są również atrakcyjne pod względem kultury i innych wydarzeń (sport, wydarzenia dla dzieci, współpraca w dziedzinie edukacji, dziedzictwo historyczne). Z powodu sytuacji epidemicznej początkowe prace prowadzone były jedynie on-line, podczas regularnych spotkań na platformie Zoom lub Teams.

W 2022 r., zorganizowano w Gütersloh konferencję inaugurująca Projekt C-City. Było to wielkie, wielodniowe wydarzenie inauguracyjne z warsztatami, wykładami i wycieczkami. Druga konferencja C-City odbyła się w 2023 r. w Chateauroux.

Idea „Cultural-City – Europa jest obok” ma dać początek nie tylko kulturze, która pokonuje bariery (językowe), C-City to także aktywny wkład w działania na rzecz pokoju, gdyż ważne jest budowanie europejskiej tożsamości i odpowiedzialności szczególnie w obecnej sytuacji geopolitycznej Europy.

Sieć wpisuje się również w integrację europejską na poziomie oddolnym (gminy), zakłada poznawanie się zwykłych ludzi z różnych krajów, uczenie się od siebie i wzajemny rozwój. Uczestnikami mają być wszyscy mieszkańcy miast partnerskich, którzy wspierają organizatorów i ideę C-City: stowarzyszenia, grupy, organizacje – każda osoba jest serdecznie zaproszona do udziału w tym projekcie.

Projekt C-City aktualnie skupia się na sześciu obszarach tematycznych, w ramach których planowana jest realizacja blisko 40 pomysłów na projekty kulturalne, turystyczne, sportowe i miejskie. Są to: sztuki wizualne (w tym teatr i literatura), jedzenie i styl życia – projekt C-City Cooking Book, sport, historia i zwyczaje, muzyka, Parlament Młodzieżowy.

Ukazała się książka kucharska „Gotowanie i kultura“ z przepisami na potrawy z różnych państw. Wydana jest w ramach projektu C-City.

Bobbesbrezel z Gütersloh, żurek z Grudziądza, filet z renifera z Falun, brownies z Broxtowe, kurczak w polewie (barbouille) z Châteauroux. Książka kucharska „Gotowanie i kultura! Smak. Bliskość. Tradycja” to pierwszy zrealizowany projekt europejskiej sieci miast kultury „C-City”.

Europejska książka kucharska „Cooking and Culture”, opowiada o kulturze jedzenia w różnych krajach europejskich na przykładzie miast Broxtowe (GB), Châteauroux (F), Falun (S), Grudziądz (PL) i Gütersloh (D). Premiera książki zbiegła się z 20. rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i publikacja wpisuje się w cele i wartości UE zawarte w art. 3 Traktatu UE z Lizbony, w szczególności w zakresie ochrony bogatej różnorodności kulturowej i językowej Unii Europejskiej  oraz propagowania solidarności i wzajemnego szacunku między narodami.


Autor głównej części tekstu – Andreas Kimpel jest dyrektorem Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Miejskiego w Gütersloh, a części poświęconej Grudziądzowi – Adrianna Klimkiewicz z Wydziału Kultury i Sportu UM w Grudziądzu.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Do Grudziądza przyjechały delegacje partnerskich miast. Odbywa się III Konferencja C-CITY – międzynarodowy projekt. Wydano europejską książkę kucharską „Gotowanie i kultura”

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu