W 2019 r. w Gütersloh powstał pomysł stworzenia ponadnarodowej sieci kulturalnej miast partnerskich C-City Project. Sieć łączy: Gütersloh (Niemcy), Chateauroux (Francja), Broxtowe (Wielka Brytania), Falun (Szwecja) i Grudziądz.
Służy poszerzaniu współpracy miast w dziedzinie kultury, skupiającej się na teatrze, tańcu, filmie, muzyce, literaturze, różnych dziedzinach nauki, biznesu oraz polityki kulturalnej.
Sieć C-City ma wykazać, że europejskie miasta średniej wielkości są również atrakcyjne pod względem kultury i innych wydarzeń (sport, wydarzenia dla dzieci, współpraca w dziedzinie edukacji, dziedzictwo historyczne). Z powodu sytuacji epidemicznej początkowe prace prowadzone były jedynie on-line, podczas regularnych spotkań na platformie Zoom lub Teams.
W 2022 r., zorganizowano w Gütersloh konferencję inaugurująca Projekt C-City. Było to wielkie, wielodniowe wydarzenie inauguracyjne z warsztatami, wykładami i wycieczkami. Druga konferencja C-City odbyła się w 2023 r. w Chateauroux.
Idea „Cultural-City – Europa jest obok” ma dać początek nie tylko kulturze, która pokonuje bariery (językowe), C-City to także aktywny wkład w działania na rzecz pokoju, gdyż ważne jest budowanie europejskiej tożsamości i odpowiedzialności szczególnie w obecnej sytuacji geopolitycznej Europy.
Sieć wpisuje się również w integrację europejską na poziomie oddolnym (gminy), zakłada poznawanie się zwykłych ludzi z różnych krajów, uczenie się od siebie i wzajemny rozwój. Uczestnikami mają być wszyscy mieszkańcy miast partnerskich, którzy wspierają organizatorów i ideę C-City: stowarzyszenia, grupy, organizacje – każda osoba jest serdecznie zaproszona do udziału w tym projekcie.
Projekt C-City aktualnie skupia się na sześciu obszarach tematycznych, w ramach których planowana jest realizacja blisko 40 pomysłów na projekty kulturalne, turystyczne, sportowe i miejskie. Są to: sztuki wizualne (w tym teatr i literatura), jedzenie i styl życia – projekt C-City Cooking Book, sport, historia i zwyczaje, muzyka, Parlament Młodzieżowy.
Ukazała się książka kucharska „Gotowanie i kultura“ z przepisami na potrawy z różnych państw. Wydana jest w ramach projektu C-City.
Bobbesbrezel z Gütersloh, żurek z Grudziądza, filet z renifera z Falun, brownies z Broxtowe, kurczak w polewie (barbouille) z Châteauroux. Książka kucharska „Gotowanie i kultura! Smak. Bliskość. Tradycja” to pierwszy zrealizowany projekt europejskiej sieci miast kultury „C-City”.
Europejska książka kucharska „Cooking and Culture”, opowiada o kulturze jedzenia w różnych krajach europejskich na przykładzie miast Broxtowe (GB), Châteauroux (F), Falun (S), Grudziądz (PL) i Gütersloh (D). Premiera książki zbiegła się z 20. rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i publikacja wpisuje się w cele i wartości UE zawarte w art. 3 Traktatu UE z Lizbony, w szczególności w zakresie ochrony bogatej różnorodności kulturowej i językowej Unii Europejskiej oraz propagowania solidarności i wzajemnego szacunku między narodami.
Autor głównej części tekstu – Andreas Kimpel jest dyrektorem Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Miejskiego w Gütersloh, a części poświęconej Grudziądzowi – Adrianna Klimkiewicz z Wydziału Kultury i Sportu UM w Grudziądzu.