Porozumienie Publicznej Uczelni Zawodowej z WZU w Grudziądzu. Jest plan: nabór studentów na mechatronikę w czerwcu 2024 r. a inauguracja roku akademickiego w październiku

Studenci będą mogli odbywać praktyki zawodowe i staże w Wojskowych Zakładach Uzbrojenia w Grudziądzu. Przewidywane są stypendia.

Prezes WZU SA w Grudziądzu dr Piotr Tefelski (z lewej) i rektor PUZ dr hab. Bogusław Kopka, prof. PUZ tuż po zawarciu porozumienia o współpracy.

WZU SA deklarują też wsparcie finansowe dla najzdolniejszych studentów i na realizację projektów naukowo-badawczych. Także prac dyplomowych związanych z działalnością WZU. Porozumienie zawarto na czas nieokreślony. Rektor Publicznej Uczelni Zawodowej w Grudziądzu dr hab. Bogusław Kopka, prof. tej uczelni oświadczył: – Grudziądz już jest miastem akademickim. Czeka nas mnóstwo pracy, ale realne jest, by pierwszy rok akademicki rozpoczął się w październiku 2024 roku. Nabór na I rok mechatroniki chcemy prowadzić w czerwcu 2024 r. Moglibyśmy przyjąć do 50 studentów. Mamy już prorektora ds. kształcenia, pozyskanego z Politechniki Poznańskiej. Kadra naukowa ma być dobra. Część będzie na miejscu a część z nich będzie dojeżdżać na zajęcia. Pierwsze juvenalia mogą się w Grudziądzu odbyć w 2025 roku. Ja już przeprowadziłem się do Grudziądza, gdzie czuję się świetnie. To miasto ma potencjał.

Publiczna Uczelnia Zawodowa w Grudziądzu będzie kształcić kadry dla przemysłu obronnego i cywilnego. Twórcy wyższej uczelni liczą na pozyskanie zdolnej młodzieży z Grudziądza, by nie musiała opuszczać miasta poszukując odpowiednich studiów. Również chętni z województwa kujawsko-pomorskiego a także całej Polski będą mogli podejmować studia w Grudziądzu.

Na początek będzie można zdobyć tytuł inżyniera mechatroniki, ale planowane są też inne kierunki: logistyka, bezpieczeństwo narodowe czy informatyka. W przyszłości możliwe jest także wprowadzenie do oferty uczelni także kierunków medycznych.

WZU SA już współpracują z Uniwersytetem Alabama w Huntsville (USA). Te kontakty będzie kontynuowała i rozwijała Publiczna Uczelnia Zawodowa w Grudziądzu.  

Rektor PUZ w Grudziądzu  dr hab. Bogusław Kopka, prof. PUZ mówi: – Grudziądz ma bardzo wysoki poziom kształcenia zawodowego uczniów w szkołach średnich. Mają laboratoria i pracownie na bardzo wysokim poziomie. Będziemy z nich korzystać, ale z czasem chcemy stworzyć także swoje. Brakowało tu bardzo wyższej szkoły zawodowej.  Szalenie ważna będzie współpraca uczelni z otoczeniem biznesowym. Przygotowujemy kadrę akademicką i infrastrukturę, by w czerwcu 2024 roku prowadzić rekrutację na I rok mechatroniki. Po 3,5-letnich studiach będzie można uzyskać tytuł inżyniera mechatroniki. Niezwykle cenna będzie współpraca z Uniwersytetem w Alabamie. Naprawdę uczelnia wyższa jest dla Grudziądza impulsem do rozwoju. Z czasem szkoły wyższe stają się największymi pracodawcami i są siłą napędową rozwoju miasta.

Prezes WZU SA w Grudziądzu dr Piotr Tefelski przypomina, że to kierowana przez niego spółka zainicjowała powstanie Publicznej Uczelni Zawodowej: – Długo trwał proces przygotowywania odpowiedniej dokumentacji, załatwianie formalności, wreszcie uczelnia została w ministerstwie zarejestrowana. WZU będzie naturalnym partnerem współpracującym przez dziesięciolecia z PUZ, na kilku płaszczyznach, aby studenci mechatroniki a z czasem innych kierunków mieli możliwość odbywania staży i praktyk w naszej spółce pod kierunkiem doświadczonych pracowników. Najbardziej uzdolnionym studentom zaproponujemy stypendia. Możliwe jest prowadzenie wspólnych programów badawczych. Przekażemy rektorowi kontakt do uczelni w Alabamie, ale wierzę, że Publiczna Uczelnia Zawodowa nawiąże współpracę także z innymi ośrodkami akademickimi w Polsce i za granicą.  

Rektorat PUZ mieści się w przekazanej uczelni przez miasto kamienicy przy ul. Kosynierów Gdyńskich 17.  Sekretariat Rektoratu Publicznej Uczelni Zawodowej otwarty został przy ul. Czarnieckiego 5/7 w Grudziądzu.  

MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Porozumienie Publicznej Uczelni Zawodowej z WZU w Grudziądzu. Jest plan: nabór studentów na mechatronikę w czerwcu 2024 r. a inauguracja roku akademickiego w październiku

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu