Taniec z szablami, improwizacje jazzowe, Reksio i tanga Piazzolli na cztery akordeony! Kwartet z Gdańska na finał festiwalu (wideo, zdjęcia)

Publiczność poznała Gdański Kwartet Akordeonowy dzięki festiwalowi III Grudziądzkie Spotkania Muzyczne. Zespół spodobał się. Jego atuty? Gra świetnie wszystko: od klasyki i motywów z filmów dla dzieci po jazz i hity musicalowe. Kwartet udowadnia, że akordeon to dziś instrument na topie, bardzo współczesny, a razy cztery – brzmi rewelacyjnie!

 Wystąpił w auli koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej, w finale festiwalu.  Czterej akordeoniści to studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku. Grali w składzie: Maciej Kacprzak, Paweł Ratajek, Paweł Wiśniewski i Wojciech Ulanowski. Są laureatami konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych.

Choć to studenci i może nie zawsze każdy muzyczny niuans wykonają perfekcyjnie (choć są utwory, w których zgrali się niemal idealnie), to ich wielkim atutem jest artystyczne, charakterystyczne tylko dla nich podejście do wykonywanych utworów. Z wielką przyjemnością się ich słucha. To, jak czują muzykę, przeżywają ją i interpretują udziela się publiczności. Grają tak, że docierają do najgłębszych zakamarków duszy. Mogą autentycznie wzruszyć tanga Astora Piazzolli czy francuski walc Indifference (Obojętność).

Fragment pięknego, wzruszającego walca „Indifference” (Obojętność) w wykonaniu Gdańskiego Kwartetu Akordeonowego. Aula koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej w Grudziądzu.

Najmłodsza publiczność ożywiła się przy żywiołowo granych, skocznych motywach z filmowych bajek (rozpoznała „Reksia” i inne „Dobranocki”). Najbardziej spodobał się arcytrudny „Taniec z szablami” Arama Chaczaturiana zagrany w imponującym tempie. Także dobrze znana muzyka z musicalu „Skrzypek na dachu”.     

„Taniec z szablami” Arama Chaczaturiana (fragment) – gra Gdański Kwartet Akordeonowy. Grudziądz.

Zespół już dopracował się bardzo dobrego, różnorodnego repertuaru. Aż się prosi, żeby ci akordeoniści wrócili do Grudziądza i wystąpili w plenerze, np. na scenie Andrzeja Wajdy nad Wisłą czy na scenie w Parku Miejskim, przy stawie z fontanną albo w sali kinowej niedawno otwartego Muzeum Handlu Wiślanego FLIS. Tym bardziej cieszy rozwój Gdańskiego Kwartetu Akordeonowego, że gra w nim absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. Moniuszki w Grudziądzu – Paweł Wiśniewski.   

Pierwszy koncert po dwuletniej termomodernizacji gmachu PSM przy ul. Armii Krajowej 10 był udany, publiczność czeka na następne. Obiekt wypiękniał, można tu w komforcie słuchać muzyki.  

Festiwalowi III Grudziądzkie Spotkania Muzyczne patronował Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

TEKST, FOT I WIDEO: MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Taniec z szablami, improwizacje jazzowe, Reksio i tanga Piazzolli na cztery akordeony! Kwartet z Gdańska na finał festiwalu (wideo, zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu