15 radnych za dofinansowaniem 1 milionem zł Olimpii Grudziądz SA. A ilu przeciw? Tylko jeden! Kto robił cyrk?

A taki był raban, żeby nie dawać 1 miliona zł. Olimpii Grudziądz SA! Taka mega kampania i briefingi o wstrzymanie pieniędzy! I jak głosowali radni w środę na sesji? Tylko jeden (!) był przeciw, a 15 za. Wstrzymało się 5. – Dokapitalizowanie nie jest kosztem inwestycji miejskich – zastrzega stanowczo prezydent Maciej Glamowski. – Wszystkie realizujemy.

Tomasz Asensky: – Olimpia Grudziądz SA to nie tylko drużyna zawodowa. To także Akademia Piłkarska dla 400 dzieci i młodzieży i Szkoła Mistrzostwa Sportowego dla ponad 100 uczniów, którzy korzystają z naszej, miejskiej bazy.

Głosowanie, po prawie dwugodzinnej dyskusji, otworzyło drogę Ratuszowi do przekazania 1 mln zł dofinansowania sportowej spółce piłkarskiej Olimpii Grudziądz SA. Także 1 milionem zł dokapitalizowana zostanie spółka GKM Grudziądz SA.

– Przybył do Grudziądza bardzo poważny inwestor. Nie wymienię nazwy. Rozmawiamy z nim o sponsorowaniu m.in. grudziądzkiego sportu, w tym Olimpii Grudziądz SA – mówił Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

Pojawiła się poważna szansa na pozyskanie sponsora strategicznego dla piłki nożnej, a Olimpia jest obecnie liderem i może awansować do II ligi – te fakty radni wzięli pod uwagę, nie chcąc zamykać drogi drużynie piłkarskiej do możliwego rozwoju. Olimpia Grudziądz ma dziś i tak najwyższą pozycję z wszystkich klubów piłkarskich w całym województwie kujawsko-pomorskim. Brak dokapitalizowania oznaczałby upadek drużyny.

Czy to dofinansowanie odbędzie się kosztem inwestycji w mieście?

Radni PiS zarzucali, że stanie się to kosztem budowy basenu na Strzemięcinie i łącznika ul. Kwiatowej z Toruńską.

Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza zapewniał: – Nie rezygnujemy z żadnej inwestycji! Wszystkie realizujemy, a to, że jest horrendalny wzrost kosztów energii elektrycznej nawet o 900 procent, to mocno odbija się na cenach tych inwestycji. Na basen mamy 30 milionów złotych w budżecie. To jest i tak za mało, bo koszty jego wybudowania urosły.  1 milion więcej czy mniej tu nie robi różnicy, bo potrzebujemy jeszcze 12-13 mln zł z KPO czy Polskiego Ładu. A z tych źródeł pieniędzy nie ma, a byśmy wybudowali wiele rzeczy, nawet kilka basenów przy szkołach. Z KPO czy Polskiego Ładu to są pieniądze na wyciągnięcie ręki, ale rząd ich samorządom nie pozyskuje. Czekamy na te środki, bo już dawno powinny być. Zabiegamy konsekwentnie o dofinansowanie zewnętrzne naszych inwestycji.

Zanim radni przegłosowali uchwałę rozgorzała polemika. Radny Sławomir Szymański (PiS) wyraził zdziwienie, że w uchwale doszedł punkt o dofinansowaniu GKM-u: – Przed głosowaniem w sprawie Olimpii Grudziądz SA dostaliśmy dużo informacji o sytuacji klubu, a o GKM-ie nie wiemy nic, a mamy głosować. Zostaliśmy zaskoczeni tym punktem.

Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza odpowiedział: – GKM nie budził takich emocji i wątpliwości w kwestii środków finansowych jak w przypadku Olimpii. Zanotował wzrost sponsorów prywatnych, słowa uznania za pozyskanie wielu nowych.

Na sali obrad był prezes Olimpii Grudziądz SA Tomasz Asensky. Wyjaśniał radnym: – Nasz klub to nie tylko drużyna zawodowa. To także Akademia Piłkarska. Mamy 400 dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 18 lat, trenujących 4 razy w tygodniu. Są wychowywani przez sport. Jest też Szkoła Mistrzostwa Sportowego dla ponad 100 uczniów, w której uczą się i trenują grudziądzanie i przyjezdni, korzystając z naszej miejskiej bazy. Łatwo jest coś skreślić, trudniej odbudować. Średnio na mecze w 1. rundzie chodziło około 750 kibiców, ale np. derby z Zawiszą przyciągają więcej. W I lidze na meczach było średnio 1500 kibiców. Teraz celujemy w awans, należałoby dać szansę klubowi.

Czy radni Koalicji Obywatelskiej zrobili cyrk wobec prezesa?

Miłosz Joniec (radny Prawa i Sprawiedliwości) dociekał ile z tego miliona pójdzie na szkolenie młodzieży. Tomasz Asensky odparł, że trudno mu sprecyzować ile, bo jest kilkunastu trenerów prowadzących zajęcia, ale część tych pieniędzy pójdzie na pewno. Miłosz Joniec dodał: – Budżet miasta nie jest z gumy, nie stać nas na wszystko. My tu debatujemy nad Olimpią Grudziądz SA i jeśli nie dofinansujemy, ten klub przestanie istnieć. Jest to problem. Nie podobało mi się jednak jak radni KO zrobili cyrk wobec prezesa klubu.

Na to ripostował Tomasz Smolarek (KO): – Nie odstawialiśmy cyrku, mamy nadal zastrzeżenia do pracy trenera Asensky’ego chociażby o to, że od maja 2019 roku do teraz zmieniło się ośmiu trenerów. Nie jest to na pewno atak personalny na niego tylko zastrzeżenia do sposobu pracy.     

Maciej Gburczyk (Sojusz Obywatelski Grudziądz, z ruchu Polska 2050) przyznał: – Trochę niefortunne jest, że w jednej uchwale mamy głosować na dwa kluby, które są w różnej sytuacji.

Kzrysztof Pokora (radny Koalicji Obywatelskiej): – Teraz na mecze Olimpii przychodzi mniej kibiców, bo jest w III lidze. Kiedy była w wyższej, kibiców na stadion przychodziło więcej. Trzeba ją dofinansować. Miałem zastrzeżenia co do postawy trenera, ale będę za dokapitalizowaniem Olimpii Grudziądz SA.

Arkadiusz Goszka, radny niezależny proponował, aby GKM i Olimpia przedstawiły dokładne sprawozdania finansowe, ze strukturą wydatków w 2021 roku i 2022. Stwierdził: – Powinna być dyskusja publiczna co do finansowania drużyn zawodowych. Za taką debatą była również radna Sojuszu Obywatelskiego Grudziądz Aleksandra Drozdecka (z ruchu Polska 2050).

Na sali obrad obecnych było 21 radnych (wszystkich jest 23). 15 głosowało za dokapitalizowaniem obu sportowych spółek akcyjnych po 1 milionie zł. Przeciw był jeden radny a wstrzymało się 5.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

15 radnych za dofinansowaniem 1 milionem zł Olimpii Grudziądz SA. A ilu przeciw? Tylko jeden! Kto robił cyrk?

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu