Już Kopernik mówił o psuciu pieniądza. Konferencja w Grudziądzu też się tym zajmie 14 i 15 czerwca

Czy można psuć pieniądz? Mikołaj Kopernik to wiedział już pół tysiąca lat temu… Konferencja ekonomiczna, która rozpocznie się 14 czerwca w CK Teatr, upamiętni 500-lecie wygłoszenia w Grudziądzu słynnego traktatu o monecie. Wezmą w niej udział autorytety naukowe, ekonomiczne i wybitne postacie życia gospodarczego z całej Polski.

W tym roku ustanowiona została w Grudziądzu Nagroda Kopernika Ekonomisty. Statuetkę otrzymał dr Wiesław Rozłucki.

Jakimi tematami zajmą się w Grudziądzu uczestnicy konferencji? Problemami polityki monetarnej dawniej i dziś, rolą państwa w gospodarce, problemem „psucia pieniądza” w czasach Kopernika…   

No, wielu z nas uznałoby, że to problem na wskroś współczesny, jako że pieniądz w obecnych czasach nie trzyma się zbyt mocno… Raczej chwiejnie. Może coś na ten temat powie m.in. Tomasz Pasikowski (prezes MWiO w Grudziądzu), który zabierze głos jutro w panelu drugim, na temat problemów polityki monetarnej wczoraj i dziś. Oprócz niego mówić będą na ten temat prof. Jacek Pietrucha (Uniwersytet Ekonomiczny Katowice) i dr Maciej Ryczkowski  z UMK w Toruniu.

Wśród uczestników – prelegentów konferencji są m.in. Elżbieta Mączyńska (Szkoła Główna Handlowa, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne z Warszawy), Marek Ratajczak (Uniwersytet Ekonomiczny Poznań) i grono naukowców z UMK w Toruniu:  Mirosław Bochenek, Michał Moszyński, Ilona Pietryka, Andrzej Strobel.  

Plac Miłośników Astronomii w Grudziądzu, z pomnikiem Mikołaja Kopernika.

Przypomnijmy, że  21 marca 2022 r. minęło 500 lat od wygłoszenia przez Mikołaja Kopernika na Sejmiku Prus Królewskich w Grudziądzu traktatu „O szacunku monety” („De aestimatione monetae”). Była to pierwsza publiczna prezentacja poglądów monetarnych uczonego. Kopernik naukowo uporządkował pojęcia związane z pieniądzem i monetami. Sformułował prawo zwane później prawem Kopernika.

Dla uczczenia tej ważnej rocznicy Rada Miejska Grudziądza ustanowiła rok 2022 w Grudziądzu Rokiem Mikołaja Kopernika Ekonomisty, obchodzony pod hasłem „Kopernik Ekonomista 500”. Promuje się idee kopernikańskie i nagłaśnia mniej znaną sferę  działalności Kopernika – ekonomię, a dokładnie – gospodarkę finansami.

 Organizatorami są: Urząd Miejski w Grudziądzu, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu.

Kto chciałby wziąć udział w konferencji i posłuchać wykładów, powinien się zarejestrować. Na stronie CK Teatr ( teatr.grudziadz.pl ) jest program. Po wciśnięciu w „program” zostaną Państwo odesłani do oficjalnej strony konferencji.

(marz)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Już Kopernik mówił o psuciu pieniądza. Konferencja w Grudziądzu też się tym zajmie 14 i 15 czerwca

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu