Zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Grudziądza przyjęła dziś na uroczystej sesji w teatrze Karola Skowrońska. Gratulacje i przemowy nie miały końca a na scenie rosła i rosła „góra” kwiatów… Był i szczególny prezent – od miasta. MPGN przekaże spichlerz na siedzibę Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej.
Przed wypełnioną widownią, na uroczystej sesji Rady Miejskiej wszyscy rajcy po kolei głosowali, czy są za nadaniem Honorowego Obywatelstwa Karoli Skowrońskiej. Każdy, jak jeden mąż, był „za”. Przewodniczący klubów radnych wygłosili mowy pochwalne, a Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza uzasadnił w pięknych słowach, dlaczego wyszedł z inicjatywą zaszczytnego uhonorowania Karoli Skowrońskiej. – Grudziądz to nasza duma. Jesteśmy tym miastem, jego częścią. Tu są nasze pasje, marzenia, ciepło rodzinne. Pamiętamy o historii, ale Grudziądz jest otwarty na nowoczesność – mówił prezydent. – Świętujemy właśnie urodziny miasta, przywołujemy jego wspaniałą przeszłość. Karola Skowrońska to prawdziwy stróż naszej historii i pamięci o przeszłości, także więzi z poprzednimi pokoleniami. Dzięki takim postaciom jak Karola Skowrońska możemy być dumni z tego, że jesteśmy grudziądzanami, że jesteśmy Polakami.
Z laudacji, którą odczytał Rafał Chylewski (Fundacja na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej), właściwie można było wysnuć wniosek, że nadzwyczaj szeroka działalność Karoli Skowrońskiej zasługiwała na takie uhonorowanie już wcześniej. Kreatywna praca, ogromne osiągnięcia w Bibliotece Miejskiej, Grudziądzkim Towarzystwie Kultury, a nade wszystko w powołaniu i kierowaniu przez lata Fundacją na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej, obdzieliłyby zasługami dwie albo i trzy osoby….
Honorowe Obywatelstwo Karoli Skowrońskiej nadali: Maciej Glamowski – prezydent Grudziądza i Łukasz Kowarowski – przewodniczący Rady Miejskiej.
Wkrótce utworzył się ogromny korowód chętnych do oficjalnego złożenia Karoli Skowrońskiej gratulacji, podziękowań, życzeń. Ustawił się na całą długość widowni teatralnej, ale – jak obiecał prowadzący sesję Łukasz Kowarowski – ten punkt programu będzie wypełniony „do ostatniego kwiatka”.
Gratulacje osobiście złożył Ryszard Bober, senator RP. Inni parlamentarzyści – Iwona Michałek i Tomasz Szymański – oraz marszałek województwa Piotr Całbecki przekazali listy gratulacyjne. Były delegacje Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej, jednostek wojskowych, Biblioteki Miejskiej, SKJ Rywal, Fundacji Lotniczy Grudziądz, zakładów pracy, szkół, policji, Muzeum, szeregu instytucji i organizacji.
Oklaskami przyjęto zapowiedź przedstawicieli Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami – przekazania odzyskanego spichlerza na siedzibę Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej.
Karola Skowrońska dziękując wszystkim, z którymi współpracowała, podkreśliła, że: – To dzięki tym ludziom udało się tak wiele zdziałać. Zwłaszcza dzięki wielu jednostkom wojskowym, nie tylko z Grudziądza, ale z Warszawy, Krakowa, Poznania i wielu instytucjom kultury, stowarzyszeniom kawaleryjskim, Muzeum, CK Teatr… Ale chcę podziękować też całej mojej rodzinie, m.in. mojemu nieżyjącemu mężowi – Jerzemu, za wsparcie. Także córkom, bratu, siostrze. W tym roku odbędzie się już 33. Zjazd Kawalerzystów II RP, a właściwie ich rodzin, gdyż oni sami już odeszli do historii. Ale te tradycje żyją, nie są martwe. 50 lat mojej aktywności to ludzie, pomoc, serdeczność, honor tych, którzy stali i stoją przy mnie. W imieniu ich i Państwa przyjmuję ten zaszczytny tytuł.
Zadeklarowała też: – Przyjmuję ten honor – bycia Honorowym Obywatelem – z dumą i szacunkiem i zwracam się do mieszkańców Grudziądza: dziękuję im wszystkim za to, że chlubne tradycje kawaleryjskie przyjęli za swoje i sprawiliśmy, że ponownie Grudziądz jest stolicą polskiej kawalerii!
TEKST, FOT I WIDEO: MARYLA RZESZUT