Poseł Robert Kwiatkowski: – Grudziądz ma moc! (zdjęcia, wideo)

– Wspieramy północną opcję trasy S5, z mostem koło Grudziądza. Argumenty są mocne – twierdził dziś  stanowczo Robert Kwiatkowski, poseł Polskiej Partii Socjalistycznej. – Muszą być uwzględnione. 

Od lewej: Robert Kwiatkowski (poseł PPS), Maciej Glamowski (prezydent Grudziądza) i Łukasz Kowarowski (przewodniczący Rady Miejskiej w Grudziądzu).

Ponad godzinę dyskutowali dziś w grudziądzkim ratuszu o drodze ekspresowej S5 poseł Robert Kwiatkowski (PPS, z okręgu 5 Toruń), prezydent Grudziądza Maciej Glamowski i Łukasz Kowarowski, przewodniczący Rady Miejskiej. Nastroje były bojowe, bo chodzi o strategiczną rzecz dla Grudziądza. Swoje stanowisko przedstawiili dziś na konferencji prasowej.

Poseł Robert Kwiatkowski (PPS): – Zamierzam poruszyć temat przebiegu trasy S5 także z przedstawicielami Ministerstwa Obrony Narodowej.

– Choć jest droższa, to wersję północną z budową mostu przez Wisłę, trzeba popierać i nagłaśniać argumenty „za”. Jest ona korzystna nie tylko dla Grudziądza, ale i regionu – nie miał dziś wątpliwości poseł Kwiatkowski. – Prawie 100-tysięczne miasto nie może być pominięte przy podejmowaniu ostatecznych decyzji co do przebiegu S5, tym bardziej że sytuacja geopolityczna się zmieniła i kolejna przeprawa mostowa przez Wisłę będzie wręcz pilnie potrzebna. Chociażby w kontekście zakupu nowych czołgów i innego sprzętu wojskowego przez Ministerstwo Obrony Narodowej.  Muszą mieć możliwość przeprawienia się przez Wisłę porządnym mostem.

Popełniany jest wielki błąd myślowy przez zwolenników tańszych wersji przebiegu S5. Nie można porównywać tańszych wersji bez mostu do północnej opcji S5 z przeprawą przez Wisłę koło Grudziądza – twierdził poseł Robert Kwiatkowski. – Co z tego, że inne opcje są tańsze, skoro mostu nie ma! To, jak próbuje się grać tym argumentem, że inne wersje są tańsze, woła o pomstę do nieba. Według mnie Grudziądz jest w bardzo dobrej sytuacji, bo kolejny, bezpłatny most jest potrzebny przy „zatykającym się” już teraz moście Malinowskiego. Nowa przeprawa przez Wisłę koło Grudziądza może być gotowa za około kilkanaście lat. Przez ten czas ruch się nie zmniejszy, a wręcz odwrotnie.

Od lewej: poseł Robert Kwiatkowski, prezydent Maciej Glamowski i przewodniczący RM Łukasz Kowarowski.

Ten wariant ma moc największą

Poseł podkreślił przed wyjazdem: – Opowiadamy się za wariantem północnym, z mostem. Ten wariant ma moc największą i z tym założeniem będziemy zabiegać o uwzględnienie racji Grudziądza – zapowiedział poseł Robert Kwiatkowski, członek Komisji Infrastruktury. – Po to są komisje parlamentarne i posłowie, żeby próbować przebić się ze słusznymi racjami władz miasta i samorządowych. Oczywiście sukcesu nie zagwarantuję, ale zagwarantuję to, że głos zostanie wysłuchany i wzięty pod uwagę, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad musi zrozumieć argumenty słusznie przedstawiane przez władze Grudziądza i samorządowe oraz posłów z tego terenu.

A kogo zamierza zjednać dla tej idei? – Możemy wezwać na posiedzenie Komisji Infrastruktury zarząd Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i rozmawiać o konkretnych argumentach. Zamierzam także rozmawiać z przedstawicielami Ministerstwa Obrony Narodowej. Argument, że wariant północny z mostem jest droższy niż warianty bez mostu, nie ma racji bytu w sytuacji kryzysowej, jaką mamy. Wręcz odwrotnie, most powinien powstać koło Grudziądza, bo będzie mieć przeznaczenie podwójne, będzie służyć szerokiemu regionowi – tłumaczył poseł Kwiatkowski. – Komisja Infrastruktury zbierze się nie za tydzień czy dwa, ale za kilka miesięcy. To nie będzie za późno. Wystarczy czasu, żeby naszą, słuszną wersję przeforsować. Te mocne argumenty trzeba wszędzie nagłaśniać i zyskiwać zwolenników.

Poseł zamierza też zgłosić do planu pracy Komisji Infrastruktury wysłuchanie argumentów władz Grudziądza. – Zostaną zaproszone do Warszawy. Władze Grudziądza złożą wizytę w komisji i przedstawią wszystkie racje przemawiające za wersją północną z mostem – zapowiada Robert Kwiatkowski. – Aktywność w tej bardzo ważnej sprawie jest niezbędna.

To jest bez przesady decyzja historyczna,

która zaważy na przyszłości miasta i regionu na dziesięciolecia i dłużej – nie ma wątpliwości poseł Robert Kwiatkowski.

Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza: – My tę argumentację już teraz wykorzystujemy. Wariant „zielony”, południowy jest nieakceptowalny. Lepiej środki, jakie miałby pochłonąć, przeznaczyć na realizację północnej opcji z mostem, ze wszech miar strategicznej. Także poseł Tomasz Szymański jest tego zdania, że opcja północna z mostem jest dla Grudziądza jedyna słuszna.

  • Apeluję do wszystkich parlamentarzystów z naszego regionu, z całego województwa kujawsko-pomorskiego okręgu 4 i 5, aby się zaangażowali w sprawę i ten wariant północny, z mostem koło Grudziądza, dla naszego miasta wywalczyli – mówił Łukasz Kowarowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Grudziądzu. – Jest to potrzebne nie tylko nam, ale całemu regionowi.
  • Robert Kwiatkowski, poseł PPS – okręg 5 Toruń. Ma filie swojego biura w Grudziądzu (ul. Kościelna 8), Wąbrzeźnie, Golubiu Dobrzyniu, Włocławku, Rypinie, Aleksandrowie Kujawskim.

TEKST, FOT. I WIDEO: MARYLA RZESZUT

Sprawa przebiegu trasy S5 budzi duże zainteresowanie mediów.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Poseł Robert Kwiatkowski: – Grudziądz ma moc! (zdjęcia, wideo)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu