Szczycimy się w Grudziądzu Mikołajem Kopernikiem! Delegacja władz miejskich z wiceprezydent Różą Lewandowską złożyła kwiaty pod pomnikiem na pl. Miłośników Astronomii i wzięła udział w otwarciu na Rynku ekspozycji plenerowej „Szlak Kopernikowski na Kujawach i Pomorzu”, która będzie prezentowana do 3 kwietnia.
Mikołaj Kopernik wygłosił w Grudziądzu słynny traktat „O szacunku monety” 21 marca 1522 roku. Po raz pierwszy publicznie przedstawił wówczas swoje poglądy monetarne. W 500. rocznicę wygłoszenia tego traktatu 2022 rok ubiegły rok został w Grudziądzu ogłoszony Rokiem Mikołaja Kopernika Ekonomisty.
Rok 2023 jest natomiast Rokiem Mikołaja Kopernika, ponieważ obchodzimy 550. rocznicę jego urodzin.
– Jesteśmy dumni, że właśnie w Grudziądzu Mikołaj Kopernik zaprezentował swój słynny traktat o monecie oraz że nasze miasto znajduje się na Szlaku Kopernikowskim – podkreśliła Róża Lewandowska, wiceprezydent Grudziądza.
W uroczystościach nie mogło zabraknąć Sebastiana Soberskiego, szefa Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu (przyszedł ze współpracownikami). W uroczystościach uczestniczył też Tomasz Szymański, poseł na Sejm.
Co przedstawia wystawa na Rynku w Grudziądzu, która po 2 tygodniach ekspozycji w Toruniu zawitała do nas?
Prezentuje koncepcję i przebieg Szlaku Kopernikowskiego na Kujawach i Pomorzu. Promuje najważniejsze miejsca i obiekty kujawsko-pomorskiego odcinka. Jest to dwanaście plansz, które przedstawiają dostępne na Szlaku miejsca i obiekty. Niektóre z nich są wprost związane z Kopernikiem jak Toruń, Chełmno czy Grudziądz, inne są dowodem na żywotność pamięci o wielkim uczonym i jego dziele. To przede wszystkim pomniki, planetaria, czy astrobazy.
Organizatorem wystawy jest Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu. Honorowy patronat nad ekspozycją objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki. Dofinansowana została przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.
(marz)