Z okazji Dnia Mikołaja Kopernika Ekonomisty w Grudziądzu upamiętniony został ten wielki astronom. Wystawa na Rynku – do 3 kwietnia.

Szczycimy się w Grudziądzu Mikołajem Kopernikiem! Delegacja władz miejskich z wiceprezydent Różą Lewandowską złożyła kwiaty pod pomnikiem na pl. Miłośników Astronomii i wzięła udział w otwarciu na Rynku ekspozycji plenerowej „Szlak Kopernikowski na Kujawach i Pomorzu”, która będzie prezentowana do 3 kwietnia.

Od lewej: poseł Tomasz Szymański i wiceprezydent Grudziądza Róża Lewandowska.

Mikołaj Kopernik wygłosił w Grudziądzu słynny traktat O szacunku monety” 21 marca 1522 roku. Po raz pierwszy publicznie przedstawił wówczas swoje poglądy monetarne. W 500. rocznicę wygłoszenia tego traktatu 2022 rok ubiegły rok został w Grudziądzu ogłoszony Rokiem Mikołaja Kopernika Ekonomisty.

Rok 2023 jest natomiast Rokiem Mikołaja Kopernika, ponieważ obchodzimy 550. rocznicę jego urodzin.

– Jesteśmy dumni, że właśnie w Grudziądzu Mikołaj Kopernik zaprezentował swój słynny traktat o monecie oraz że nasze miasto znajduje się na Szlaku Kopernikowskim – podkreśliła Róża Lewandowska, wiceprezydent Grudziądza.

W uroczystościach nie mogło zabraknąć Sebastiana Soberskiego, szefa Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu (przyszedł ze współpracownikami). W uroczystościach uczestniczył też Tomasz Szymański, poseł na Sejm.

Co przedstawia wystawa na Rynku w Grudziądzu, która po 2 tygodniach ekspozycji w Toruniu zawitała do nas?

Prezentuje koncepcję i przebieg Szlaku Kopernikowskiego na Kujawach i Pomorzu. Promuje najważniejsze miejsca i obiekty kujawsko-pomorskiego odcinka. Jest to dwanaście plansz, które przedstawiają dostępne na Szlaku miejsca i obiekty. Niektóre z nich są wprost związane z Kopernikiem jak Toruń, Chełmno czy Grudziądz, inne są dowodem na żywotność pamięci o wielkim uczonym i jego dziele. To przede wszystkim pomniki, planetaria, czy astrobazy.

Organizatorem wystawy jest Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu. Honorowy patronat nad ekspozycją objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki. Dofinansowana została przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

(marz)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Z okazji Dnia Mikołaja Kopernika Ekonomisty w Grudziądzu upamiętniony został ten wielki astronom. Wystawa na Rynku – do 3 kwietnia.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu