Piotr Całbecki, marszałek województwa: – Grudziądz jak lokomotywa ciągnie ku rozwojowi inne części regionu z północnej flanki. Może liczyć na duże wsparcie  

Cel dla całego województwa to przyspieszony rozwój. Szybszy niż innych regionów europejskich. W Grudziądzu – stolicy tej części regionu już tworzymy nowoczesne Centrum Edukacji Młyn Energii. Wkrótce ruszy budowa ultranowoczesnego centrum redystrybucji żywności. Będzie też wyższa uczelnia – zapowiada marszałek Piotr Całbecki. – W zarządzaniu chcemy wypracować, na ile to możliwe, ponadpolityczne decyzje.

Piotr Całbecki – marszałek województwa i Maciej Glamowski – prezydent Grudziądza.

Na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Grudziądzu marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki przedstawił założenia Programu Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza.

Była to okazja do retrospekcji. Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza: – Od początku członkostwa Polski w Unii Europejskiej czyli przez 19 lat zrealizowaliśmy w Grudziądzu inwestycje za 1 miliard 100 tys. ., w tym dofinansowanie sięgnęło 816 milionów zł. Bardzo ważne dla miasta projekty realizowało miasto, szpital i spółki miejskie. Jeszcze w tym roku nawet do 100 tysięcy zł. środków unijnych moglibyśmy pozyskać, o co będziemy się bardzo starać.

Jakie miejsce w strategii regionu ma Grudziądz?

Grudziądz jest lokomotywą rozwojową tej części regionu. Ciągnie za sobą inne ośrodki flanki północnej – podkreślił marszałek Piotr Całbecki. – Może liczyć na duże wsparcie. Deklaruje też: – Lokując tu ważne instytucje, także wojewódzkie, chcemy budować rangę Grudziądza.

Piotr Całbecki zwraca uwagę na to, że nie wszystkie pieniądze na inwestycje w Grudziądzu przepływają przez budżet miejski a miasto odnosi korzyści. – Na przykład rewitalizację zabytku nad kanałem Trynka – Centrum Edukacji Młyn Energii w Grudziądzu realizuje w stu procentach zarząd województwa a to inwestycja za kilkadziesiąt milionów zł. Ponadto jeszcze w tym roku ruszy w Grudziądzu inwestycja za ponad 6 milionów zł. –  ultranowoczesne centrum redystrybucji żywności Caritas. Takich centrów w Polsce nie ma wiele a tak nowoczesnych jakie będzie w Grudziądzu – nie ma wcale.  Inwestujemy w nowoczesność. Jest w planie m.in. Centrum Rekreacyjno-Kongresowe z torem kolarskim. Ponadto zlokalizowana zostanie w Grudziądzu filia ważnej, wyższej uczelni, aby wrócić do statusu miasta z aspiracjami akademickimi.  Zmodernizujemy i doposażymy działający w Grudziądzu nasz, wojewódzki ośrodek kształcenia kierowców. Będziemy walczyć i zabiegać o elektryfikację linii kolejowych, w pierwszej kolejności odcinka z Grudziądza do Torunia czy Laskowic.      

Nowa perspektywa unijna otwiera szanse na kolejne wielomilionowe inwestycje w regionie, także w Grudziądzu. Na sesji nadzwyczajnej radni i mieszkańcy poznali strategię rozwoju naszego województwa.

inwestycje, jakie mogą być realizowane w Grudziądzu przedstawili: Adam Stańczyk – dyrektor departamentu planowania strategicznego i rozwoju gospodarczego i Rafał Pietrucień – dyrektor departamentu funduszy unijnych z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Projekty strategiczne i zgłoszone przez miasto w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych przedstawił prezydent Maciej Glamowski.  

Strategiczne dla Grudziądza inwestycje na kolejne lata to m.in. :

*Budowa i przebudowa sieci tramwajowej z al. 23 Stycznia do ul. Dworcowej i Rapackiego w kierunku Rządza (pętla byłaby w Mniszku).  

*Rozbudowa Trasy Średnicowej

*Budowa hali widowiskowej z torem kolarskim (inaczej Centrum Rekreacyjno-Kongresowe)

*Przebieg trasy S5 będzie południowy i nie pobiegnie ona bezpośrednio przez Grudziądz. Duży potok pojazdów skierowany zostanie na południe, ale w Grudziądzu konieczne będzie wybudowanie nowych rond (m.in. na Lotnisku i przy ul. Łyskowskiego) oraz układu wiaduktów.

*Szalenie ważne będzie dla Grudziądza powstanie tzw. szprych kolejowych, gdyż miasto znajdzie się na trasie kolei szybkich prędkości (pociągi jadą 200-250 km na godzinę). W tej opcji możliwe będzie zbudowanie mostu północnego przez Wisłę, a może nawet dwóch nowych mostów. Szprycha kolejowa to strategiczna inwestycja na lata 2036-2038.

W sesji nadzwyczajnej uczestniczyli m.in. senator Ryszard Bober i poseł Tomasz Szymański.

O innych planach w ramach strategii dla regionu i Grudziądza – wkrótce.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Zobaczcie, jakie są projekty w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na lata 2021-2027:

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Piotr Całbecki, marszałek województwa: – Grudziądz jak lokomotywa ciągnie ku rozwojowi inne części regionu z północnej flanki. Może liczyć na duże wsparcie  

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu