Biblioteka Miejska w Grudziądzu została uroczyście otwarta po zakończeniu modernizacji za ponad 3 miliony zł. Już działa winda zewnętrzna (zdjęcia)

Wiele zmieniło się na korzyść w gmachu przy ul. Legionów 28. Stał się bardziej nowoczesny. Usunięto bariery utrudniające dostęp do obiektu osobom niepełnosprawnym.  

– Dziękuję pani dyrektor i wszystkim pracownikom Biblioteki Miejskiej za zaangażowanie w przeprowadzenie remontu. Oddajemy do użytku nowoczesne wnętrza po rewitalizacji. Ta instytucja kultury jest naszą perełką – mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Zachęcam wszystkich do korzystania z jej bogatego księgozbioru. Teraz zabiegamy o pieniądze na kolejną inwestycję – odnowienie elewacji zabytkowego gmachu Biblioteki Miejskiej.

Modernizację przeprowadzono od lipca 2022 r. do marca 2024 r. w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2021–2025”. Biblioteka Miejska im. W. Kulerskiego w Grudziądzu pozyskała w 2022 r. dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 2 250 000 zł. Miasto zapewniło wkład własny 1 093 800 zł. Łącznie Biblioteka miała 3 343 800 zł na zmodernizowanie gmachu głównego i jego wyposażenie oraz renowacje ogrodu.

CO SIĘ ZMIENIŁO?

Wielofunkcyjna sala konferencyjno-warsztatowa powstała z dwóch pomieszczeń na parterze. Zamontowano w niej dwuskrzydłowe drzwi. Wyposażona została w kompleksowy system audiowizualny: nagłośnienie, dwa telebimy, kamerę z funkcją podążania za mówcą, komputery przenośne, pętlę indukcyjną wzmacniającą sygnał audio dla osób niedosłyszących. Zainstalowany został profesjonalny system montażu ekspozycji. Wymieniono oświetlenie na energooszczędne LED. Kupione zostały nowe meble i modułowy podest sceniczny. Przebudowane zostały toalety na parterze a jedna z nich jest dostosowana dla osób niepełnosprawnych, nie ma niej już żadnych barier.

Z tyłu budynku zamontowana jest winda zewnętrzna, częściowo przeszklona. Dociera od sutereny (poziomu -1) do drugiego piętra (+2).

Na drugim piętrze wykonany został kapitalny remont instalacji elektrycznej. Wymieniono oświetlenie sufitowe na liniowe energooszczędne w listwach LED. Zmodernizowana została  zasilająca instalacja i sieciowa w podłodze czytelni. Zainstalowano nowe punkty dostępu do napięcia i sieci internetowej  w puszkach podłogowych i punktach naściennych. Nowoczesna sieć mediów ułatwia czytelnikom korzystanie ze zbiorów i aranżację przestrzeni do potrzeb.

Czytelnia Główna ma nowe regały a także mobilne stoły i stoliki do pracy indywidulnej, biurka komputerowe, ladę, krzesła, fotele i ekrany akustyczne.

To tylko część zmian, jakie zaszły w budynku Biblioteki Miejskiej.  O rewitalizacji ogrodu frontowego i ustawieniu przed Biblioteką książkomatu – już pisaliśmy.  

(marz)  

Z tyłu Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu już działa przeszklona winda. FOT. MARYLA RZESZUT
Fot. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Biblioteka Miejska w Grudziądzu została uroczyście otwarta po zakończeniu modernizacji za ponad 3 miliony zł. Już działa winda zewnętrzna (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu