104. rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego uczcili grudziądzanie. Miejskie uroczystości patriotyczne odbyły się przy budynku dawnego Domu Polskiego Bazar przy ul. Moniuszki.
Obchody zorganizowano przy budynku dawnego Domu Polskiego Bazar w Grudziądzu, na terenie parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Właśnie na budynku Bazaru w czasie trwania powstania grudziądzanie wywiesili flagę narodową, okazując w ten sposób gorące poparcie dla walczącej Wielkopolski.
W dzisiejszych uroczystościach w Grudziądzu udział wzięli przedstawiciele Ratusza, wojska, duchowieństwa i młodzieży.
Zwycięski zryw narodowościowy trwał od 27 grudnia 1918 roku do 16 lutego 1919 roku.
Zobaczcie zdjęcia z Powstania Wielkopolskiego (zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu):
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego. W drodze do Warszawy przybył on 26 grudnia do Poznania, owacyjnie witany. Wygłosił przemówienie do Polaków, tłumnie zgromadzonych przed hotelem Bazar.
Ale już 27 grudnia swoją paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy. Zrywane były polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje. Wybuchły zamieszki. Walkę podjęły oddziały Polskiej Organizacji Wojskowej Zaboru Pruskiego.
Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem północnych i południowo-wschodnich obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze. Był to piękny, zwycięski zryw narodowy! Zwycięstwo powstańców w 1919 r. sprawiło, że w granice Polski wrócił obszar niemal całej Wielkopolski.
Cześć i chwała Bohaterom
104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego świętuje szczególnie Poznań. Z dniem 1 stycznia 2023 roku Samorząd Województwa Wielkopolskiego przyjmie rolę organizatora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
(marz)