27 grudnia w Grudziądzu świętujemy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

 104. rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego uczcili grudziądzanie. Miejskie uroczystości patriotyczne odbyły się przy budynku dawnego Domu Polskiego Bazar przy ul. Moniuszki.

Obchody zorganizowano przy budynku dawnego Domu Polskiego Bazar w Grudziądzu, na terenie parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Właśnie na budynku Bazaru w czasie trwania powstania grudziądzanie wywiesili flagę narodową, okazując w ten sposób gorące poparcie dla walczącej Wielkopolski.

W dzisiejszych uroczystościach w Grudziądzu udział wzięli przedstawiciele Ratusza, wojska, duchowieństwa i młodzieży.

Zwycięski zryw narodowościowy trwał od 27 grudnia 1918 roku do 16 lutego 1919 roku.

Zobaczcie zdjęcia z Powstania Wielkopolskiego (zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu):

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego. W drodze do Warszawy przybył on 26 grudnia do Poznania, owacyjnie witany. Wygłosił przemówienie do Polaków, tłumnie zgromadzonych przed hotelem Bazar.

Ale już 27 grudnia swoją paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy. Zrywane były polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje. Wybuchły zamieszki. Walkę podjęły oddziały Polskiej Organizacji Wojskowej Zaboru Pruskiego.

Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem  północnych i południowo-wschodnich obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze. Był to piękny, zwycięski zryw narodowy! Zwycięstwo powstańców w 1919 r. sprawiło, że w granice Polski wrócił obszar niemal całej Wielkopolski.

Cześć i chwała Bohaterom❗

104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego świętuje szczególnie Poznań. Z dniem 1 stycznia 2023 roku Samorząd Województwa Wielkopolskiego przyjmie rolę organizatora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

(marz)

Uroczystości patriotyczne w Grudziądzu, który solidaryzował się z powstańcami wielkopolskimi.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

27 grudnia w Grudziądzu świętujemy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu